Blog

Buty trekkingowe – podstawa podczas wypadu w góry

by in Blog 12 grudnia, 2021

Każda osoba, która przeszła chociaż kilka kilometrów górskim szlakiem wie jak ważne są dobre buty trekkingowe. To jeden z najbardziej kosztownych elementów górskiego wyposażenia, który wpływa on nie tylko na wygodę, ale też bezpieczeństwo podczas wycieczek w góry.

Zarówno buty trekkingowe damskie, jak i męskie nie należą do najtańszego obuwia, dlatego inwestując w nie warto poznać wskazówki, które pomogą wybrać idealny model. Taki, który będzie pasował do naszych potrzeb i posłuży przez wiele lat. Pierwszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować są warunki jakie panują w górach, w które planujemy pojechać i jaką aktywność chcemy tam uprawiać.

Jakie buty trekkingowe wybrać

Bardzo ważnym kryterium jakim należy się kierować chcąc kupić obuwie trekkingowe jest pora roku. Zakładając, że nie wybieramy się w góry tak wysokie, że przez cały rok leży tam śnieg. W lecie będziemy potrzebowali butów, które będą dobrze odprowadzały wilgoć i oddychały, aby zminimalizować pocenie się stopy. Latem nie zależy nam na izolacji przed temperaturą z zewnątrz. Wręcz przeciwnie im lżejsza warstwa materiału tym lepiej. Osoby, które mają w planach podejścia, zejścia i wspinanie się po grani mogą wybrać półbuty. Ważne żeby miały dość sztywną podeszwę, głęboki bieżnik, który zapewni przyczepność i gumowany czubek. Takie obuwie jest lżejsze niż popularne wersje za kostkę i doskonale sprawdzą się w terenie, który nie jest zbyt kamienisty. Wiele osób preferuje chodzenie po górach w butach do biegów górskich. Można je rozpoznać po bardzo lekkiej konstrukcji, ale dzięki nowoczesnej technologii, jest ona połączona z wysokim poziomem wygody i bieżnikiem który będzie odpowiadał za przyczepność na kamienistym podłożu, błocie lub piasku.

Letnie buty trekkingowe za kostkę sprawdzą się w naprawdę ciężkich warunkach. Gdy chcemy godzić po trudnym terenie poniżej linii śniegu lub doczepić do nich raki. Dzięki swojej uniwersalności będą dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć jedną parę butów na cały rok. Jednak warto zaznaczyć, że można w nich zdobywać zimą łatwe szczyty, które nie wymagają dużego wspinania się.

Jakie buty trekkingowe na zimę

Zima jest większym wyzwaniem dla butów górskich. Tak jak w przypadku letnich modeli, powinny być przede wszystkim wygodne. Kolejną ważną cechą jest stopień izolacji, który powinien być dostosowany do warunków panujących w górach. Buty trekkingowe na zimę powinny być wykonane ze skóry lub połączenia tego materiału z tkaniną techniczną wzmocnioną membraną Goretex. Wtedy mamy pewność, że przy odpowiedniej konserwacji będą odporne na wodę i posłużą przez wiele lat. Osoby, które chcą uprawiać wspinaczkę wysokogórską zimą powinny zwrócić uwagę na to, czy do danego modelu butów trekkingowych da się doczepić raki półautomatyczne.

Pogoda w górach potrafi zmienić się w ciągu kilku minut, dlatego wybierając się na szlak warto odpowiednio się do tego przygotować. Buty górskie są podstawą wyposażenia, to one zabezpieczają stopy przed kontuzjami i urazami mechanicznymi. Są odpowiedzialne za komfort i to od nich zależ jak łatwo będzie można przemieszczać się po różnych podłożach.

Do tego jakie buty zabierzemy w góry zależy nie tylko nasza wygoda i zdrowie, ale także bezpieczeństwo, dlatego nie warto na nich oszczędzać i wybierać te spełniające wymienione kryteria. To pierwsza rzecz w jaką warto zainwestować planując wycieczkę w góry.

Leave a Reply