Blog

Co jest szkodliwe dla lakieru samochodowego?

by in Blog 11 grudnia, 2021

Lakier samochodowy jest elementem, który dość łatwo uszkodzić. Wystarczy, że zaniedba się pielęgnację samochodu lub też zbagatelizuje jakieś małe uszkodzenia, by doprowadzić do postępującej korozji i w rezultacie brzydkiego wyglądu pojazdu. Lakiernictwo jest w pewnym sensie także dziedziną, która powinna uczyć tego w jaki sposób pielęgnować swoje auto i zapobiegać wszelkiego typu uszkodzeniom karoserii.

Lakier samochodowy może uszkadzać się od niezależnych od nas spraw. Szczególnie niebezpiecznym okresem dla niego jest okres jesienno-zimowy, kiedy to lakier uszkadza się zwłaszcza na skutek warunków atmosferycznych – a więc opadów deszczu czy śniegu.

Lakier może być również uszkadzany przez stosowanie substancji zawierających kwasy. Niektórzy użytkownicy w czyszczeniu samochodu stosują różnego typu wynalazki – żel do włosów, krem chroniący przed poparzeniami słonecznymi, kredki woskowe – wszystko to może powodować na samochodzie powstawanie matowych jasnych plam. Ponadto na skutek stosowania takich „domowych” sposobów może dojść do pofałdowania i pęcznienia lakieru.

Lakier mięknie również w wysokiej temperaturze (ok. 50 – 60 stopni). Podczas zostawiania samochodu na słońcu dochodzi do nagrzania jego warstwy zewnętrznej. Działa to jak swojego rodzaju wypalarka lakieru. Dotyczy to szczególnie lakierów metalizowanych i czarnych, gdyż na białym lakierze do powstawania uszkodzeń i plam dochodzi rzadziej. Warto więc zabezpieczać auto przed nadmiernym go nagrzewaniem.

Bardzo szkodliwe dla lakieru są również ptasie odchody. Zawierają bowiem pozostałości owoców, będące kwasami. Sporym problemem jest także paliwo, które zawiera duży procent biopaliwa lub też rzepakowego oleju. Po tankowaniu więc powinno się przecierać samochód, tak by żadne kropelki nie skapnęły na lakierowaną powierzchnię.

Wśród środków czystości, które są zdecydowanie szkodliwe dla lakieru samochodowego wymienia się:
1. Płyn do mycia naczyń – radzi sobie świetnie z tłustymi zabrudzeniami, jednak lakier na skutek jego stosowania może zmatowieć. Poza tym płyny zawierają niejednokrotnie niewielki procent octu, który przyspiesza korozję.
2. Płyny do podłóg i glazury – zawierają kwasy i zasady, które doprowadzają do korozji elementów metalowych. Ponadto mogą odbarwiać pigmenty lakieru.
3. Mleczka czyszczące – niszczą lakier i plastik, gdyż zawierają bardzo ostre drobinki substancji ściernych.
4. Zmywaki kuchenne – mają szorstki materiał z jednej strony, co samo w sobie jest zagrożeniem dla powierzchni samochodu.
Eksperci z dziedziny lakiernictwa stwierdzają również, że z wielką ostrożnością należy stosować takie środki jak preparaty do czyszczenia tapicerki czy płyny do zmywania ręcznego.

Lepiej jest więc dołożyć nieco pieniędzy i zakupić środek przeznaczony konkretnie do lakieru samochodowego, niż stosować domowe metody, które często mogą przynosić więcej szkód niż korzyści.

Lakiernictwo nie jest dziedziną łatwą. Wymaga znajomości wielu spraw – od chemii i właściwości poszczególnych substancji, poprzez materiałoznawstwo – by wiedzieć jak dany materiał reaguje na środki chemiczne, aż po mechanikę – by wiedzieć co powoduje dane reakcje samochodu. Lakiernictwo to także posiadanie pewnych cech osobowości – dokładności, cierpliwości oraz także zdolności artystycznych. Lakiernictwo więc wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Nie znając tej profesji można doprowadzić do uszkodzenia karoserii i w rezultacie do pogorszenia wyglądu auta.

Leave a Reply