Blog

Dieta Dukana – czyli dwie zasady w czterech fazach

by in Blog 15 grudnia, 2021

Skuteczność diety to jeden z najważniejszych warunków determinujących ich popularność wśród osób, które marzą o pięknej sylwetce. Wiele osób szuka tych, które nie wymagają wielkiego poświęcenia ze strony odchudzających się. Nie można jednak myśleć o odchudzaniu bez wyrzeczeń. Istnieją jednak diety, które nie sprawiają wielkiej ilości problemów, w tym permanentnego uczucia głodu, z którym często muszą radzić sobie osoby odchudzające się. Do takich diet można zaliczyć opracowaną przez francuskiego doktora Dukana dietę białkową (proteinową) – chodzi rzecz jasna o znaną dietę Dukana.

Zasady i założenia diety

Plan żywieniowy zaproponowany przez doktora Dukana oparty jest na dwóch kluczowych zasadach: dieta ma być skuteczna i zdrowa. Skuteczność diety jest możliwa przede wszystkim dzięki odpowiednio opracowanej koncepcji, na którą składają się ściśle określone cztery fazy. Każda z nich jest mniej restrykcyjna niż jej poprzedniczka. Można tutaj zauważyć odstępstwo od często stosowanej reguły, polegającej na stopniowym zwiększaniu trudności diety. W tym przypadku każda kolejna faza to coraz mniej poświęcenia ze strony osoby, która ją stosuje. Wynik to wprost z faktu, iż to pierwsza i częściowo druga faza są odpowiedzialne za spalenie sporej ilości tłuszczu. Siłą rzeczy zadaniem kolejnych faz jest utrzymanie tego stanu rzeczy, bez zbytniego wysiłku dla organizmu i wyrzeczeń osoby odchudzającej się.

Dwie zasady, cztery fazy

Najnowsze przepisy do diety Dukana są ściśle powiązane z czterema jej fazami. Zasadą nadrzędną jest znaczne zwiększenie spożywania produktów bogatych w białko przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia tłuszczów i węglowodanów. Skąd ta zasada? Proteiny są stosunkowo niskokalorycznymi źródłami składników odżywczych, które dobrze spełniają swoją rolę także jako źródło energii. Ograniczenie spożycia tłuszczów i cukrów sprawia, że organizm szybko traci zbędne kilogramy, a osoba stosująca dietę nie odczuwa uczucia głodu, które najczęściej jest odpowiedzialne za przerwanie procesu odchudzania. Niezmiernie ważną zasadą prócz wcześniej wspomnianych jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – przynajmniej 1,5 litra w ciągu dnia. Jest to o tyle istotne, iż bez tego elementu dieta może się okazać mniej skuteczna, ale i mniej zdrowa.

Plan diety oparty jest o 4, szczegółowo opracowane fazy, które następują bezpośrednio po sobie. Są to: faza uderzeniowa, naprzemienna, utrwalania efektów oraz stabilizacji. Każda z nich cechuje się swoimi własnymi zasadami, których należy przestrzegać. Proces odchudzania, który oferuje dieta Dukana jest jeszcze bardziej skuteczny, jeśli będzie oparty również na aktywności fizycznej. Sam autor diety zaleca dwudziestominutowy marsz – i to codziennie.

Leave a Reply