Blog

Dieta ketogeniczna: czy warto ją stosować?

by in Blog 2 sierpnia, 2021

Znanych jest obecnie całe mnóstwo różnych diet, które mają pomóc nam w utracie zbędnych kilogramów. Jedną z nich jest dieta ketogeniczna, która kilka lat temu była jedną z najmodniejszych. Zobaczmy jakie są jej zasady, a także czy na pewno jest to dieta, która nam służy.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych. Jej cechą charakterystyczną jest także niska zawartość węglowodanów. Sięgając po tą dietę, należy wyeliminować więc wszystko to, co dostarcza węglowodany, a zamiast nich jeść tłuszcze.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Przeciętny człowiek w swojej diecie spożywa około 35% tłuszczów. Węglowodany stanowią około 50% tego, co jemy. Z kolei w diecie ketogenicznej proporcje są mocno odwrócone. Ilość tłuszczów stanowi nawet 90% wszystkich składników odżywczych. Jedynie 10% dzielone jest między węglowodany oraz białko, co sprawia, że praktycznie całe posiłki składają się wyłącznie z tłuszczu. Obecnie postawić można na jeden z dwóch modeli żywienia w diecie ketogenicznej. W jednym proporcja tłuszczów do białka i węglowodanów wynosi 3:1, w drugim 4:1. Decydując się na dietę ketogeniczną, należy pamiętać, że w ciągu dnia dozwolone są jedynie trzy główne posiłki, a także dwie przekąski. Planując żywienie na dany dzień, należy uwzględnić równe odstępy czasowe między kolejnymi posiłkami.

Kiedy można stosować dietę ketogeniczną?

Wiele osób traktuje dietę ketogeniczną jako typową dietę odchudzającą. Tymczasem okazuje się, że w przypadku niektórych chorób wprowadzenie takiego modelu żywienia jest zalecane i przynosi szereg korzyści. Dieta ketogeniczna stosowana jest u dzieci chorujących na lekooporną padaczkę. Sprawdza się ona też wówczas, gdy dziecko choruje na zespół Retta, zespół Doose oraz stwardnienie guzowate.

Czy dieta ketogeniczna może być stosowana przez wszystkich?

Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana przez wszystkich. Jest absolutnie zakazana, jeśli mamy problemy z wątrobą, nerkami bądź trzustką. Nie powinna być stosowana przez choroby chorujące na cukrzycę.

Czy dieta ketogeniczna odchudza?

Kiedy nie dostarczamy organizmowi węglowodanów, zaczyna czerpać energię z tłuszczów i białka. To właśnie dlatego w przypadku tego modelu żywienia szybko pojawia się utrata zbędnych kilogramów. Niestety już po trzech miesiącach stosowania tej diety pojawia się zmęczenie, senność, zaparcia bądź biegunki, utrata apetytu. Jeśli dieta ta będzie stosowana zbyt długo, może rozwinąć się kamica moczanowa.

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Nigdy nie należy jej również stosować bez konsultacji z lekarzem.

Leave a Reply