Blog

Dieta ketogeniczna

by in Blog 22 sierpnia, 2021

zyskuje coraz większą popularność. Dla wielu osób jest to świetne narzędzie, które ułatwia im schudnięcie. Sporo wskazuje jednak na to, że dieta ketogeniczna może być również przydatna w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie tych powiązanych z chorobami cywilizacyjnymi.

Czym jest dieta ketogeniczna?

to model diety, który wprowadza nas w stan ketozy, czyli stan w którym na skutek niedoboru glukozy we krwi organizm zaczyna produkować i wykorzystywać tzw. ciała ketonowe. należy od grupy diet określanych mianem LCHF (low carb high fat). Czyli diet opierających się na zdrowym tłuszczu, a maksymalnie ograniczających spożywanie węglowodanów. Wbrew powszechnemu przekonaniu dieta ketogeniczna nie jest dietą wysokobiałkową. Typowe makro kojarzone z tą dietą to 80-85% tłuszczy, 10-15% białka oraz 5% węgli. Nie jest to jednak jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Tak naprawdę podział makroskładników w diecie ketogenicznej jest kwestią indywidualną, wynikającą chociażby z aktywności fizycznej

Zastosowanie diety ketogenicznej w leczeniu chorób

wykazuje duże potencjał w leczeniu szerokiego spektrum chorób, począwszy od chorób metabolicznych, poprzez zaburzenia autoimmunologiczne, psychiczne oraz neurodegeneracyjne, Badania wskazują, że dieta ketogeniczna pozytywnie wpływa na poziom adenozyny, nukleozydu biorącego udział w szeregu procesów biochemicznych zachodzących a naszym organizmie (m.in. w transporcie energii, przekazywaniu informacji genetycznej etc.) Niski poziom adenozyny jest wiązany z szeregiem zaburzeń zdrowotnych. Potwierdzono skuteczność diety ketogenicznej, jako wparcia w leczeniu m. in. padaczki, cukrzycy, insulinooporności, PCOS.

jako dieta odchudzająca

Nie ma magicznego rozwiązania aby schudnąć. Podstawą jest deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości energii niż potrzebuje nasz organizm. nie jest stricte dietą odchudzającą, może być jednak pomocna w utracie nadprogramowych kilogramów. Większość osób stosujących tą dietę doświadcza ograniczenia uczucia głodu, co pozwala łatwiej utrzymać deficyt kaloryczny. Stwierdzono również, że wysoka podaż tłuszczu reguluje oddziaływanie hormonów wpływających na apetyty (leptyna i grelina). zmniejsza ilość glikogenu w wątrobie i mięśniach. Glikogen ma dużą zdolność wiązania wody, spadek wagi na diecie ketogenicznej może więc również wiązać się ze uwalnianiem związanej przez glikogen wody.

nie do końca wpasowuje się w nurt popularnych ostatnio diet, ale z całą pewnością jest ciekawym sposobem odżywiania, na który warto zwrócić uwagę.

Leave a Reply