Blog

Elektrokoagulacja – zalecenia, pielęgnacja po zabiegu i przeciwskazania

by in Blog 25 listopada, 2021

Jest to specjalistyczny zabieg elektrochirurgii pozwalający bezpiecznie  zamknąć rozszerzone naczynka krwionośne. Metoda ta polega na koagulacji za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości.

Co wyróżnia elektrokoagulację spośród innych metod? Przede wszystkim stosowana jest od 1870 roku – nie musimy więc obawiać się nieznanych skutków ubocznych. Oprócz tego, efekt nie zależy – jak w przypadku lasera czy IPL – od stopnia utlenienia hemoglobiny ( kolor krwi) jak i głębokości usterki naczynka.

Skóra po zabiegu może być mniej lub bardziej podrażniona i zaczerwieniona ( indywidualna reakcja ) a proces gojenia jest krótki i trwa   – w zależności od wrażliwości skóry trwa 3-7 dni. Efektywność zabiegowa wynosi ok 70%, ilość powtórzeń zabiegu uzależniona jest oczywiście od zakresu zmian naczyniowych oraz predyspozycji indywidualnych skóry. Z reguły niewielkie zmiany likwiduje się w trakcie jednej wizyty, przy zmianach głębokich, rozległych, obejmujących duże partie twarzy, może to być kwestia 2, maksymalnie 3 zabiegów.

Zakres działania:

naczynka krwionośne, małe teleangiektazje ( tzw. Pajączki)
Spider Naevi – naczyniak gwiaździsty
plamki Campbella de Morgana ( naczyniak rubinowy)

W celu zwiększenia pomyślności zabiegu , polecam najpóźniej dwa tygodnie przed zabiegiem spożywanie 1-2 tabletek rutinoscorbinu dziennie oraz specjalny preparat dla cery naczyniowej, przygotowujący do mikrochirurgii dostępny na miejscu w gabinecie ( używany także bezpośrednio po i przez tydzień po zabiegu).  Pomocna jest także seria sonoforez z wtłaczaniem ampułki obkurczającej   (ok 5 zabiegów) oraz terapia kwasowa oraz karboxyterapia. Działania te mają na celu wzmocnienie mechanizmu obkurczania i rozszerzania naczyń krwionośnych, zmniejszenie rumienia i przekrwienia naskórka, co skutkuje zwiększeniem powodzenia samego zabiegu zamykania naczynek.

Jako stały element pielęgnacji cer naczyniowych ( także wrażliwych i reaktywnych) warto wprowadzić zabiegi obkurczająco – łagodzące które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych oraz regulują ciśnienie osmotyczne w naczynkach. Pozytywne rezultaty daje też stosowanie uspokajających masek z alg tzw. alginatów. Osobom pragnącym wprowadzić profesjonalną opiekę i prowadzenie cery polecam dodatkowo kondycjonowanie naczyń kwasem azelainowym oraz zabiegami kompleksowymi wzmacniającymi cery naczyniowe o klinicznie udowodnionym działaniu. W pielęgnacji domowej zaleca się indywidualnie dopasowane kosmetyki, w tym na bazie polihydroksykwasów ( PHA).

Pielęgnacja po zabiegu

w okresie letnim – obszary podatne na pękanie naczyń – ochrona SPF 50
w okresie zimowym – krem tłusty na traktowane obszary + podkład
stosowanie serum dla cery naczyniowej
unikanie ekspozycji słonecznej, solarium
pierwsze dwa tygodnie po zabiegu – minimum wysiłku fizycznego, schylania
3,4 dni po zabiegu – niewskazane wizyty na basenie

Przeciwwskazania

Wszczepiony rozrusznik serca
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Ostry mróz, okres letni

Leave a Reply