Blog

Trądzik różowaty – objawy, przyczyni i leczenie

by in Blog 25 listopada, 2021

Cierpisz z powodu trądziku różowatego? Nie wiesz skąd się wziął, i w jaki sposób się go pozbyć? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, że nie jesteś skazany na życie z trądzikiem tego rodzaju.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik ten  to po łacinie acne rosacea. Schorzenie to najczęściej pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dolegliwość ta występuje między dwudziestym piątym a trzydziestym piątym rokiem życia, a później między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym.

Schorzenie to w pierwszym okresie objawia się występowaniem trwałego rumienienia oraz pajączkowatym pękaniem naczyń krwionośnych. Na skórze zaczynają się pojawiać grudki oraz krostki. Powstawaniu takich wykwitów bardzo często może towarzyszyć pieczenie skóry bądź świąd. Gdy trądzik różowaty wchodzi w zaawansowane stadium, wówczas zmiany zaczynają zamieniać się w ropne nacieki oraz zapalne guzki. W mężczyzn, szczególnie w okolicach nosa mogą pojawić się trądzik w postaci przerosłej, co fachowo określane jest jako rhinophyma.

Jakie są powody pojawiania się trądziku różowatego?

Dokładna przyczyna powstawania tego schorzenia nie została poznana. Aczkolwiek schorzenie tego rodzaju zaliczane jest do nerwic naczynio-ruchowych skóry twarzy. Znane są natomiast czynniki, które mogą zaostrzać przebieg tej dolegliwości.

Jedną z nich są zaburzenia naczynioruchowe, które objawiają się poprzez występowanie zaczerwienień skóry pod wpływem stresu, wysokich temperatur, czy zdenerwowania. Kolejnym czynnikiem wpływającym na trądzik różowaty są zaburzenia hormonalne. Okazuje się, że objawy tego schorzenia mogą nasilać się na skutek stosowania leków hormonalnych, w wyniku chorób tarczycy, bądź też stosowania środków antykoncepcyjnych. Powstawaniu tego „różowatego” problemu sprzyjają zaburzenia ze strony układu pokarmowego – a w szczególności niedokwaśność soku żołądkowego. Choć może się to wydać nieprawdopodobne – trądzik różowaty może pojawiać się na skutek istnienia ognisk infekcji, a więc na przykład, gdy mamy niewyleczone zęby.

Poznaj czynniki, które mogą sprawić, że choroba powróci

Niestety trądzik różowaty ma to do siebie, że lubi powracać. Dlatego też należy uważać, by do tego nie dopuścić, ponieważ te nawroty to bardzo często nasza wina. Jeżeli więc udało ci się pokonać trądzik, wówczas jak ognia unikaj następujących czynników. Niewskazane jest nadmierne eksponowanie miejsc objętych trądzikiem na działanie promieni ultrafioletowych. Gwałtowne zmiany temperatury otoczenia również nie wpływają korzystnie. Staraj się nie dopuścić do popełniania błędów w diecie – unikaj więc gorących dań, zbyt ostrych przypraw, mocnej kawy. Trądzik różowaty może nawrócić na skutek zażywania niektórych leków (a w szczególności kortykosteroidów) czy też na skutek niewłaściwej pielęgnacji twarzy.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Działanie na „własną rękę” na pewno na niewiele się zda. Konieczne jest leczenie pod okiem dermatologa. A jeśli choroba tego wymaga – u okulisty. Trzeba bowiem wiedzieć, że jednym z powikłań tego schorzenia są problemy ze wzrokiem.

Leczenie dermatologiczne to konieczność

W pierwszym stadium zaawansowania choroby można zastosować specyfiki, które wykazują działanie łagodzące oraz zmniejszające podrażnienia. Natomiast w przypadku, gdy trądzik różowaty ma bardziej nasilony przebieg, wówczas można go zwalczyć stosując różnego rodzaju żele, maści, kremy czy pasty z antybiotykami. Z kolei leczenie wewnętrzne polega na podawaniu antybiotyków (w szczególności tetracyklin), retinoidów, metronidazolu. Taką kurację warto wspomóc łykaniem witamin z grupy B oraz witaminy PP.

Warto również dodać, że jedynym ratunkiem na przerosłą postać trądziku różowatego jest operacja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu guzowatych mas za pomocą specjalnego noża elektrycznego.

Zabiegi pielęgnacyjne w salonie

Osoby, które borykają się z trądzikiem różowatym, by wyeliminować schorzenie i nie dopuścić, bądź opóźnić ewentualne jego nawroty powinny raz na jakiś czas odwiedzić salon kosmetyczny. Szeroka oferta gabinetów sprawia, że walka z trądzikiem jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Uwagę osób  z trądzikiem różowatym powinny przykuwać wszelkie zabiegi przeznaczone dla skóry wrażliwej. Celem takiej kosmetycznej kuracji jest wzmocnienie oraz obkurczenie naczynek krwionośnych.

Zabiegi w salonie dermatologii estetycznej

By wzmocnić rezultaty leczenia dermatologicznego można wybrać się do salonu dermatologii estetycznej. Spośród bogatej oferty takich miejsc, warto wybrać laseroterapię, elektroterapię, krioterapię.

To ci wolno!

Gdy cierpimy z powodu trądziku różowatego, powinniśmy przestrzegać kilku zaleceń. Można stosować wyłącznie łagodne kosmetyki pielęgnacyjne. W składzie takich specyfików powinny znaleźć się między innymi: witamina C, wyciąg z arniki, zielona herbata, biała herbata, ekstrakt z oczaru, czy wyciąg z miłorzębu japońskiego. Kremy powinny zawierać ponadto filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Tego unikaj!

By nie pogorszyć stanu naszej cery należy unikać przede wszystkim sytuacji, które doprowadzają do powstawania rumienienia skóry. Ponadto nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych miejsc objętych dolegliwością. Musimy także unikać przemywania twarzy twardą wodą, z zawartości chloru.

Leave a Reply