Blog

Jak rozpoznać bierną agresję?

by in Blog 18 czerwca, 2021

Bierna agresja to pojęcie, które wielu osobom mówi niewiele. Tak naprawdę wszyscy stykamy się z nią na co dzień, jednak nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Bierna agresja jest rodzajem postawy, którą przejawiają osoby toksyczne dla otoczenia.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z bierną agresją?

Cechą charakterystyczną biernej agresji jest wyrażanie negatywnych emocji nie wprost. Osoby, które to stosują zwykle są zbyt słabe by otwarcie kogoś zwalczyć, skrytykować twarzą w twarz czy po prostu wyjaśnić sobie różnicę zdań. Niektórzy określają bierną agresję jako atak zadawany w białych rękawiczkach. Jest w tym trochę prawdy, nie znaczy to jednak, że taka agresja jest lżejsza czy mniej bolesna. Co ciekawe bierna agresja może być wyrażana przez brak działania. Może to być wymowne milczenie, ignorowanie, niepodejmowanie rozmowy czy wykluczanie kogoś z kręgu towarzyskiego. Inne jej przejawy to: obrażanie się, mówienie aluzji, insynuacje oraz ubieranie w żarty prawdziwych zarzutów. Agresywnie bierni mają też specyficzny sposób na prawienie komplementów. Niby mówią coś miłego ale jednocześnie tak, żeby ukłuć daną osobę. Na przykład teściowa mówi do synowej: Piękną masz sukienkę, doskonale ukrywa twoje szerokie biodra.

Bierna agresja poprzez obrażanie

Jeśli masz w otoczeniu osobę, która często się obraża i nie chce powiedzieć za co, to znak, że to osoba stosująca bierną agresję. Takie zachowania zdarzają się w pracy, w rodzinie ale też i w związkach. Partner, który lubi się często obrażać stosuje także ciche dni, po to by ukarać drugą stronę i sprawdzać czy jeszcze jej zależy.

Wpędzanie innych osób w poczucie winy

Agresywnie bierni lubią, gdy inni czują się winni. Celują w tym przede wszystkim teściowe, które na każdym kroku pokazują jak bardzo poświęcają się przygotowując święta albo zajmując się wnukami. Poczucie winy lubią wywoływać także osoby nietolerancyjne, które nie są w stanie zaakceptować innych wyborów osób z otoczenia. Kobieta, która od lat pozostaje w domu z dziećmi na wieść o szybkim powrocie do pracy po macierzyńskim swojej kuzynki z pewnością powie, że to nieludzkie oddawać dziecko do żłobka a kariera jest ważniejsza od rodziny.

Obmawianie w obecności zainteresowanego

Jedną z najgorszych form biernej agresji jest złośliwe krytykowanie osoby, która znajduje się w pobliżu. Taki agresor robi to tak, że niby rzuca uwagę w próżnie a uwaga jest niby ogólna. Przykładowo przy stole jedna koleżanka mówi do drugiej, że wszystkie stare panny są dziwne i nie mają co zrobić z wolnym czasem. Oczywiście dzieje się to w sytuacji, gdy metr dalej siedzi osoba stanu wolnego. W innej sytuacji ktoś wygłasza uwagę, że życie bez dzieci nie ma sensu w pobliżu osoby, która dzieci nie posiada.

Leave a Reply