Blog

Jak świadomie wybrać odpowiednią rasę psa?

by in Blog 19 marca, 2022

Zastanawiasz się jak przygotować swój dom na przybycie szczeniaka? Chcesz swojemu nowemu domownikowi zapewnić komfort oraz wygodę i pomóc mu bezboleśnie przejść przez okres aklimatyzacji w całkiem nowym dla niego miejscu? Sprawdź jak przygotować się do zakupu lub przygarnięcia psa i jak stworzyć mu przyjazny kącik w Twoim mieszkaniu?

Wydaje Ci się, że jest to tylko pies i przecież nie wymaga specjalnych akcesoriów czy jakiegoś wyjątkowego przygotowywania mieszkania na swoje przybycie. W rzeczywistości, zanim pies przekroczy próg Twojego domu, musisz dobrze się do tego przygotować, kupując niezbędne akcesoria i zabezpieczając swoje mieszkanie przed zębami rozbrykanego szczeniaka oraz efektami ubocznymi posiadania psiego dziecka w swoim domu.

Po pierwsze: zadbaj o odpowiedni wybór czworonoga

Pies w zależności od rasy, może posiadać nie tylko inne „gabaryty”, ale także charakter i potrzeby. Nawet popularne ostatnio malutkie rasy psów nie zawsze sprawdzą się na przykład w mieszkaniu w bloku, gdzie inni mieszkańcy oczekują ciszy i spokoju, a tego typu pieski odznaczają się dość szczekliwym charakterem. Zanim kupisz psa, zastanów się nad tym, czego od niego oczekujesz i jakie możesz mu zapewnić warunki-mieszkając w kawalerce dog niemiecki, owczarek niemiecki czy inny pies dużej rasy na pewno nie będzie dobrze się czuć, a T możesz nie podołać wyzwaniu zapewniania mu odpowiedniej przestrzeni życiowej. Pamiętaj o tym, bo możesz wyrządzić zwierzęciu krzywdę, a jeżeli zacznie ono uprzykrzać Tobie i Twoim sąsiadom życie być może zajdzie konieczność, żeby go oddać w dobre ręce, co będzie dla Ciebie i dla zwierzaka ogromną traumą, stresem i przede wszystkim może sprawić przykrość Twoim dzieciom.

Po drugie: kup psa jedynie od sprawdzonego hodowcy

Mamy już wybraną rasę psa, więc zastanówmy się nad tym, czy chcemy skorzystać z oferty hodowli, czy poszukamy psa w typie rasy – w schroniskach przebywa bardzo wiele szczeniaków do adopcji, które naprawdę warto obdarzyć miłością i ciepłym domem, zwłaszcza gdy poszukujemy tańszej oferty zakupu psa i nie możemy na niego wydać kilku tysięcy złotych. Niestety tanie hodowle coraz częściej pokazują swoją złą stronę – psy żyją tam w okropnych warunkach i są nie tylko zaniedbane, ale także chore, więc lepiej nie finansować takich hodowców.

Jeżeli dokonasz już świadomego wyboru swojego nowego czworonoga najwyższy czas, aby skompletować dla niego wyprawkę. Zastanów się, jak chcesz opiekować się zwierzakiem i czy jesteś w stanie zapewnić mu oddzielne miejsce na przykład w ogrodzie do zabawy, czy będzie przebywał tylko i wyłącznie w domu. Ma to wpływ na to, jakie akcesoria musisz kupić, między innymi może wymuszać zakup budy, choć szczeniaki są na tyle delikatne, że nie powinny przebywać na dworze, a tym bardziej nie na łańcuchu. Jeżeli już decydujesz się na trzymanie psa w ogrodzie postaw na duży, przestronny i umożliwiający swobodne bieganie kojec i pamiętaj o tym, że pies musi być z niego wypuszczany oraz musi posiadać ciepłą budę.

Leave a Reply