Jakie badania do dietetyka? Przygotuj się na wizytę u specjalisty
Chcesz wybrać się na konsultację do specjalisty w sprawie Twojego sposobu żywienia? Aby jak najwięcej wyciągnąć z wizyty, warto wcześniej przygotować dzienniczek żywieniowy czy podstawową dokumentację diagnostyczną. Sprawdź, jakie badania do dietetyka dobrze jest wykonać i co zrobić krok po kroku przed planowanym terminem spotkania.
Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka?
Jakie badania do dietetyka należy wykonać i właściwie dlaczego są niezbędne? Podstawowa diagnostyka pozwala wykluczyć lub potwierdzić wiele chorób dietozależnych.
Jeżeli okaże się, że pacjent cierpi na cukrzycę, ma chorobę Hashimoto czy nietolerancje pokarmowe – wówczas plan dietetyczny będzie uwzględniał indywidualne potrzeby, a tym samym okaże się skuteczniejszy do osiągnięcia celów dietetycznych, np. lepszego samopoczucia, pozbycia się problemów gastrycznych, zdrowej skóry i włosów, większej energii na co dzień.
Dodatkowo, wiele prób odchudzania czy przybrania na wadze kończy się porażką, ponieważ decyzja o zmianie sposobu żywienia jest podejmowana bez zastanowienia i odpowiedniego przygotowania. Tylko właściwa strategia dietetyczna i włączenie do codzienności ulubionej aktywności fizycznej daje najlepsze rezultaty. Aby podejść do diety z głową, warto zatem wykonać badania do dietetyka jeszcze przed wizytą.
To, jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka, zależy od wieku pacjenta, schorzeń towarzyszących czy chorób występujących w rodzinie, niemniej jednak można kierować się podstawowymi wytycznymi i wykonać:
- morfologię krwi – to najbardziej rutynowe badanie, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i daje lekarzowi wskazówkę jakie dodatkowe badania warto wykonać,
- badanie glikemii na czczo – wykonywane w celu oceny poziomu cukru we krwi,
- badanie parametrów tarczycowych – zaburzenia hormonalne są jednymi z najpowszechniejszych schorzeń, które wpływają na trudności z odchudzaniem,
- badanie poziomu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, który wpływa na gospodarkę węglowodanową, białkową, tłuszczową oraz wodno-elektrolitową pacjenta,
- pomiar ciśnienia – nadciśnienie tętnicze można regulować dzięki diecie ubogiej w alkohol, tłuszcze nasycone czy produkty wysoko przetworzone,
- lipidogram, czyli analiza cholesterolu we krwi.
Umów się na badania do dietetyka z doświadczeniem
Wiesz, jakie badania do dietetyka należy wykonać i jesteś już gotowy do wizyty? Czas wybrać odpowiedniego specjalistę. Warto udać się po pomoc do dietetyka, który jednocześnie specjalizuje się w chorobach wewnętrznych, wówczas można mieć pewność, że problem zostanie potraktowany w sposób całościowy, z uwzględnieniem niezbędnej farmakoterapii.
Wymagania te spełnia dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik. Dowiedz się więcej o przygotowaniu do badania i zapisz się na wizytę już dzisiaj.