Blog

Fortepian – historia najpopularniejszego instumentu

by in Blog 21 lutego, 2022

Więc, chcesz kupić nowy fortepian lub uaktualnić swój stary. Jest tak wiele opcji, jeśli chodzi o zakup jednego z najstarszych instrumentów muzycznych, że możesz mieć problem z ostatecznym wyborem. Możesz nawet wybrać fortepian cyfrowy. Istnieje tak wiele wyborów i tak wiele marek do wyboru. Jednak należy uważać – istnieje również wiele pułapek po drodze.

Fortepian jest już z nami od około 300 lat i przez ten czas istota fortepianu się nie zmieniła. Design zmienił się na przestrzeni lat i poprawił ale wewnętrzne funkcjonowanie nie zmieniło się za bardzo od pierwszych modeli wyprodukowanych w 1700 roku. To w nich dźwięk odbija się od pudła w celu wyprodukowania tonu muzycznego (dźwięku). Istnieje ok. 10000 części w fortepianie i wiele z nich jest bardzo nastrojonych. Ruchome części wewnątrz fortepianu są jego motorem. Jeśli akcja Fortepian jest powszechnie uważany za pewien rodzaj sporej inwestycji, którą podejmujemy w naszym życiu. Jest bardzo ważne, aby poświęcić swój czas na poszukiwania różnych opcji.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: rozmiar i wysokość fortepianu naprawdę ma znaczenie. Różnica w stosunku do wielkości modeli, oznacza, że płyta rezonansowa, a także długość łańcucha może dać bogatszy dźwięk i zwiększony dźwięk rezonansowy. Na przykład w ramach fortepianu o wysokości 108cm w porównaniu do większego od 121cm to różnica o 13cm. Płyty rezonansowe fortepianu działają jak głośniki w systemie stereo, im większe tym więcej tonów niskich i głębszy dźwięk. To jest dokładnie to, co dzieje się w fortepianie. Należy również pamiętać o wielkości pomieszczenia, w którym na będzie miał miejsce. W niektórych pokojach, które mają głęboki dywan fortepian i ciężkie zasłony mniejsze fortepiany straci swoją objętość ze względu na obecność „miękkich” mebli pochłaniających dźwięk. Jeśli gracz jest tylko początkującym lub dopiero uczy się przez krótki czas gra na mniejszym rozmiarze fortepianie na 108cm lub 112cm będzie dobrym wyborem. Jeśli gracz jest poważnym uczniem, nauczycielem lub osobą która gra już jakiś czas, to może bardziej poszaleć w odniesieniu do wielkości fortepianu. Powodem tego jest to, że gracz ma doświadczenie i umiejętności pozwalające mu na poszukiwanie lepszego tonu i rezonansu na fortepianie.

Fortepian nowy czy z drugiej ręki?

W obu przypadkach należy postępować ostrożnie! I to z kilku powodów. Istnieje wiele osób sprzedających fortepiany second hand, którzy robią dużo pieniędzy na niewiedzy społeczeństwa. Odkryli, że mogą wziąć stary fortepian i oczyścić instrument sprawiając, że metalowe części będą błyszczeć, trochę wypolerować drewno i ogólnie poprawić wygląd skądinąd bezużytecznego fortepianu, a następnie umieścić za niego wysoką cenę. Jeśli chodzi o fortepiany używane trzeba „odrobić swoją pracę domową”. To jak zakup samochodu z drugiej ręki! Musisz dostać się do kogoś w przemyśle np. nauczyciela gry na fortepianie, który wie na, co należy zwracać uwagę. Należy pamiętać, że istnieje wiele pianin używanych importowanych z Azji i naprawdę trzeba postępować ostrożnie w odniesieniu do nich. Prawdopodobnie przeczytasz że są to wspaniałe fortepiany, mają stan bardzo dobry, itp, ale należy wziąć pod uwagę, jak zostały one wykonane.

Leave a Reply