Blog

Kilka porad dla szukających pracy

by in Blog 12 października, 2021

To, że obecnie nie masz pracy, nie oznacza, że jesteś gorszy / gorsza. Pamiętaj, że jest to tylko stan przejściowy. Pewnie często zadajesz sobie pytania „dlaczego nie mogę znaleźć pracy? co robię źle?”. Pokażę ci cztery błędy, które mogą powodować, że wciąż jesteś bezrobotny / bezrobotna.

1. Nie mogę znaleźć pracy, bo nie czytam dokładnie ogłoszeń o pracę

Bardzo często otrzymuję CV-ki nieadekwatne do ogłoszenia, które wystawiłam. Jeżeli jest wymagana znajomość języka niemieckiego na poziomie biegłym, a ty w ogóle nie znasz tego języka, to nie ma szans, żeby ktoś zaprosił cię do wzięcia udziału w rekrutacji. Nie nastawiaj się więc, że zostanie zaproponowane ci dane stanowisko, skoro nie spełniasz podstawowych kryteriów. Zwróć też uwagę na wymogi formalne, które pojawiają się w ogłoszeniu, a których niespełnienie może cię zdyskwalifikować. O klauzuli pisałam tutaj. Może też pojawić się np. informacja o dołączeniu listu motywacyjnego bądź przesłanie CV w wersji anglojęzycznej.

2. Nie mogę znaleźć pracy, bo nie mam pomysłu na siebie

Zastanów się kim chcesz być za 10 – 15 lat. Koniecznie wypisz swoje cele zawodowe – musisz wiedzieć dokąd zmierzasz. A może wiesz kim chcesz być, ale nie wiesz jak stać się taką osobą? Poprzeglądaj profile osób, które zajmują wymarzone przez ciebie stanowiska, na Linkedin bądź Goldenline. Zobacz gdzie oni zaczynali, jak poprowadzili swoją karierę, w jaki sposób osiągnęli sukces.

3. Nie mogę znaleźć pracy, bo nie jestem odpowiednio przygotowany / przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej

„Co pan / pani wie o naszej firmie?” – banalne pytanie, a niestety dużo osób nie potrafi na nie odpowiedzieć. Przed każdą rozmową kwalifikacyjną trzeba zrobić obszerny research, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie i oferowanym stanowisku. Mam tu na myśli zapoznanie się ze stroną internetową pracodawcy, ich profilem na facebooku, odwiedzenie portalu Glassdoor, gdzie m.in. znajdziesz informacje na temat zarobków – dotyczy głównie korporacji międzynarodowych. Warto też sprawdzić profil rekrutera na Linkedin bądź Goldenline, może okaże się, że macie wspólne zainteresowania.

4. Nie mogę znaleźć pracy, bo mam za mało kontaktów biznesowych

Najlepiej współpracuje mi się z kandydatami, którzy są z polecenia moich znajomych bądź kandydatów. Są to tzw. „pewniaki”. Wiele firm prowadzi akcje „poleć kumpla” – osoba polecająca kandydata do pracy może zgarnąć dodatkowe wynagrodzenie jeżeli polecony / polecona przepracuje co najmniej 3 miesiące. Dlatego o tym, że szukasz pracy warto poinformować wszystkich, którzy mogą ci pomóc. Wykorzystaj Linkedin i rozbuduj swoją sieć kontaktów. O Linkedin pisałam już tutaj.

Leave a Reply