Blog

Len – materiał przyjazny dla skóry

by in Blog 13 grudnia, 2021

Moim zdaniem nie ma lepszego materiału, który miałby takie właściwości jak len i dawał jednocześnie taki komfort termiczny w wysokie letnie temperatury. W mojej szafie wisi kilka koszul lnianych, bez których nie wyobrażam sobie tej pory roku. Dlaczego akurat len a nie bawełna ? O tym w dalszej części wpisu.

Słowem wstępu

Len to tkanina, której historia sięga aż czasów neolitu czyli około 7500 r.p.n.e. Jednak kiedyś nie służył on jako materiał wykorzystywany do produkcji ubrań. Pojedyncze włókna lniane wykorzystywano do produkcji lin czy też jako nić do zszywania kawałków skór. Dzisiejsze płótna lniane wywodzą się ze starożytnego Egiptu w którym służyły jako wystrój świątyń, ale również zostały wykorzystywane jako części garderoby kapłanów i królów.

Polacy – jedni z najlepszych dostawców lnu

Możemy być dumni, bo to właśnie nasz polski len jest uważany za jeden z najlepszych. Nic w tym dziwnego, bo polski krajobraz od zawsze usłany był tą rośliną.

Właściwości lnu

Osobiście nie znam lepszego materiału, który posiadałby takie właściwości dając jednocześnie taki komfort termiczny podczas wysokich temperatur. Są to między innymi:

wysoka odporność na przetarcia i rozciąganie
przewiewność
wysoka absorpcja wilgoci
posiada działanie antybakteryjne oraz antyalergiczne

Len posiada również jedną wadę lub zaletę dla mnie to drugie. Bardzo łatwo się gniecie. Jest to również jego cecha rozpoznawcza, dzięki której możemy rozróżnić prawdziwy, dobrej jakości len. Jest to swego rodzaju certyfikat jakości. Wiele producentów tkanin dodaje do swoich produktów lnianych dodatki poliestru, który ma poprawiać jego zachowanie na załamania tkaniny. Jest to działanie negatywne i nie ma nic wspólnego z prawdziwą strukturą lnu. Dlatego jeżeli nam to przeszkadza ten materiał nie jest dla nas. Uważam jednak, że właśnie przez swoją podatność na zagniecenia dodaję ubraniom z niego wykonanych charakteru.

Płótno lniane swoją strukturą przypomina drobną siatkę, która posiada liczne zgrubienia i supełki. To dzięki niej jest tak przewiewny i jednocześnie trwały. Potrafi wchłonąć dużą ilość wody nie dając wrażenie wilgotnego. Z racji swojej struktury również szybko schnie. Prawdą jest, że kiedyś ubrania lniane były kojarzone z szorstkim materiałem, który był bardzo sztywny w dotyku. Aby zniwelować ten proces wystarczy wyprać lnianą tkaninę co podniesie jej wytrzymałość oraz rozmiękczy. Len podobnie jak dobre buty, właściwie pielęgnowany i przechowywany potrafi wytrzymać naprawdę wiele.

Gdzie znajdziemy len ?

Najpopularniejsze są lniane: koszule, poszetki, spodnie, marynarki. Również krawaty, szorty oraz bielizna. Jako ciekawostkę niezwiązaną z tematem mody męskiej powiem, że udowodnione zostało również działanie lnu na nasz sen. Osoby sypiające w lnianej pościeli śpią o wiele głębiej co przekłada się na lepszą regenerację organizmu.

Leave a Reply