Łysienie a dieta, czyli co jeść aby zatrzymać włosy na dłużej
Zakola atakują znienacka. Budzisz się rano i trzask! Zakole. Jedno, drugie. Bum! Trzecie na mnicha z szaolin. Jak masz stracić sierść, to stracisz. Prędzej czy później wyliniejesz, a przynajmniej twoje włosy na głowie się przerzedzą. Lepiej później jak wcześniej. Są na szczęście produkty roślinne, które pomogą ci zachować czuprynę jak najdłużej.
Dlaczego zrzucamy kłaki?
W tym wypadku natury nie prześcigniesz. Uwarunkowania genetyczne. Wredny nicpoń zwany testosteronem posiada umiejętność teleportacji włosów z głowy na brodę/plecy. Im większe kochones masz, tym mniej włosów na głowie mieć będziesz. Ot, przykra odwrotna proporcja.
Jego poziom zależy również od diety. Udowodniono, że dieta wysokotłuszczowa podwyższa poziom testosteronu, zaś niskotłuszczowa obniża. Dlatego mówi się, że „prawdziwy” facet powinien jeść mięsnie i okazale owłosionym być (oprócz głowy).
Nikt nie jest bezpieczny
Ród niewieści również czasami traci swoje uczesanie. Przyczyny mogą być różne: niedobór składników odżywczych, stres, zaburzenia hormonalne. Nikt nie może czuć się bezpieczny.
Zabezpiecz swoją szopę przed zatraceniem
Jeśli chcesz wyglądać jak złodupiec (w domyśle jak twardziel), nie czytaj dalej. Jeśli jednak wklejasz swoją twarz na zdjęcie Bruca Willisa i nie prezentujesz się tak zawadiacko jak on, poniższy tekst jest dla ciebie.
Produkty, które jeść należy aby nie być łysym jak pan kolanko
Co potrzebują włosy do zachowania dobrej kondycji? Jest tego trochę. Niby tylko włosy, a wymagające z nich kudłate dranie. Potrzebują: chochlę witaminy C, szczyptę białka, porcję witaminy A i betakarotenu, kapkę witaminy B i E, krztynkę miedzi i cynku, ułamek siarki i żelaza, trochę omega 3.
Gdzie to znajdziesz?
1. Rozmaryn
Rozmarynie rozwijaj się. Rozmaryn znany jest z tego, że poprawia krążenie krwi na twoim skalpie. Stymuluje to (ś)mieszki włosowe dzięki czemu włosy szybciej rosną (to ci śmieszki).
2. Groszek zielony
Mimo swych niepozornych rozmiarów jest on napakowany wartościami odżywczymi wzmacniającymi włosy. Zawiera witaminę C, betakaroten i odrobinę żelaza.
3. Szpinak
I znowu szpinak. Mega warzywo nad warzywami. Warzywo paradoks. Choć paskudne to dobre. Jest najlepszym źródłem betakarotenu i folianu (czyli soli kwasu foliowego, który to jest witaminą z grupy B). Zawiera też żelazo, witaminę E i B6
4. Ciecierzyca
„(..)Cie Cie Re Re Cie, Cie cie rzyca i ja”. Mimo, że podczas gotowania śmierdzi jak diabli, to warto się poświęcić. Naładowana prawie wszystkim co zapobiega wypadaniu włosa twego: witaminami B, witaminą C i cynkiem.
5. Ziarna słonecznika
Naładowane witaminą E, cynkiem i żelazem. Ponadto są również ekstra źródłem witaminy B6 i miedzi.
6. Zielona herbata.
(Ponoć) Wschodząca gwiazda wśród środków wspomagających utratę wagi ale czy również zapobiega utracie szczciny? Jej właściwości jeśli chodzi o łysienie wciąż nie są potwierdzone. Wiadomo, że pozwala ona regulować produkcje i dystrybucje (młode wilki team, kto wie z czego to ?) androgenów (np. testosteron) oraz innych hormonów. Postawiona jest hipoteza jakoby zielona herbata jest przydatna w leczeniu łysienia.
7. Papryka
Chyba najbardziej skoncentrowane źródło witamin z grupy B (w tymi witaminy B6, która pobudza w organizmie dostarczanie tlenu do skalpu, a także pomaga w produkcji melaniny, która to odpowiada z kolor włosów). Zawiera również betakaroten, witaminę C i witaminę E.
8. Marchew
Jak mówi fragment pieśni mego ludu: „Kup czosnek i marchew”. Jedną z przyczyn utraty włosia jest niedobór witaminy A. Marchewka zawiera betakaroten, który w naszym organizmie jest zamieniany na tą właśnie witaminę. Szczególnie poleca się gotowaną, więcej w arcie Pitrasić czy nie pitrasić, przyczajone witaminy, ukryte minerały
9. Migdały
Prawdziwa krynica witaminy E. Chroni ona włosa przed łamaniem i wysychaniem. Poza tym są całkiem smaczne.
10. Orzechy włoskie
Zawierają solidną dawkę witamin z grupy B, a także kwasy tłuszczowe omega 3. Krasnolicy orzech pierwsza klasa, wpływający nie tylko na włosy. Przy okazji zyskuje mózg, skóra i paznokcie. Smakuje też zadowalająco
Inne produkty które mogą pomóc:
Brokuły
Brązowy ryż
Brukselki
Kalafior
Wiśnie
Jarmuż
Soczewica
Owies
Sezam
Awokado