Blog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dziecięcego wózka?

by in Blog 9 lipca, 2022

Idealnych wózków istnieje tyle, ilu rodziców i ich pociech jest na świecie. Niemożliwym jest, niestety, by wskazać konkretną markę i model wózka, który spełniłby potrzeby wszystkich. Niniejszy artykuł powinien początkującym mamie oraz tacie, nieco przejaśnić tą skomplikowaną sprawę, niemniej warto również podyskutować z bardziej doświadczonymi rodzicami. Może, w którejś parze odnajdziemy odbicie nas samych, a co za tym idzie, naszych potrzeb? Dobrze jest znać inne ważne parametry pierwszego dziecięcego pojazdu.

1.Nieskomplikowana obsługa. Nie chodzi tutaj o to, żeby można było złożyć i rozłożyć wózek bez zaglądania do instrukcji – w końcu wszystko wymaga nauki. Znaczenie nieskomplikowanej obsługi zamyka się właściwie w wymogach codzienności. Jest bowiem zwyczajną sytuacją, gdy trzeba złożyć pojazd malucha przy jednoczesnym trzymaniu jego w ramionach. Wózek nie powinien wtedy trzeszczeć, skrzypieć i wydawać innych zadziwiających dźwięków. Nie powinniśmy również zgrzać się i zestresować, czy dziecko nie wypadnie nam z rąk. Idealny wózek to taki, przy którym wystarczy wykonać kilka (cichych) ruchów.

2.Regulowane oparcie. Ten punkt dotyczy jedynie wózków 3 w 1 oraz spacerówek. Sztywna konstrukcja dziecięcego pojazdu to zła konstrukcja. Dobry wózek powinien posiadać opcję regulacji oparcia. W dodatku powinna być to regulacja nieskomplikowana, żeby można było oparcie obniżyć, gdy dziecko zaśnie (bez budzenia go). Niemniej nie powinna być na tyle widoczna, żeby jakiś ciekawski szkrab postanowił przetestować ją samodzielnie.

3.Tapicerka. Jakkolwiek fanaberycznie by to nie brzmiało, tapicerka jest ważnym elementem podczas kupowania wózka. Rzecz jasna nie chodzi tu o jej kolor czy fakturę, ale o zastosowanie praktyczne. Dobrze by było, gdyby wybrany przez nas wózek posiadał odpinane elementy z materiału, który można prać w pralce. Jak wiadomo przecież: dzieci lubią brudzić siebie i wszystko dokoła, no i zdarzają się różne wypadki… Poza tym wszelkie sztuczne tkaniny mogą podrażniać delikatną, dziecięcą skórę, a także (w okresie letnim najczęściej) powodować jej odparzenia.

4.Akcesoria. Jeżeli wciąż nie możemy się zdecydować, zwróćmy uwagę na dodatkowe możliwości. Może planujemy robić częste zakupy z naszą pociechą na targu dwie ulice dalej? Wtedy warto zaopatrzyć się w zakupowy koszyk – im większy tym lepszy. Okrycie na nóżki to doskonałe rozwiązanie stosowane przy wózkach 3 w 1 oraz spacerówkach, które idealnie sprawdzi się podczas chłodniejszych dni. Zachęcający wydaje się również przezroczysty, przeciwdeszczowy pokrowiec – wtedy żadne mżawki nie będą nam straszna; także delikatne płatki śniegu mogą być dla naszej pociechy nie lada atrakcją.

Pamiętajmy, że pojawienie się w domu dziecka to niemała rewolucja i wielu rzeczy trzeba się nauczyć powoli, popełniając po drodze niezliczoną ilość błędów. Powodzenia!

Leave a Reply