Blog

Sposoby na overthinking

by in Artykuły 10 lipca, 2022

Czasy, w których żyjemy nie należą do najłatwiejszych. Wybuch pandemii SARS-CoV2, a następnie wojna na Ukrainie sprawiły, że wielu z Nas coraz mniej pewnie patrzy w przyszłość. Rosnąca stale inflacja, stopy procentowe i wzrastające ceny spędzają sen z powiek wielu osób. Zaczynamy za dużo myśleć, analizować różne prawdopodobne scenariusze, brakuje Nam apetytu i wzrastają problemy ze snem. To wszystko przez ciągle zamartwianie się, które nakręca spirale negatywnych myśli. Czasami Nasz obniżony nastrój spowodowany natłokiem myśli jest chwilowy. Jednak coraz więcej osób cierpi na permanentne przemęczenie spowodowanie przytłoczeniem przez stresujące czynniki, które na nie spadają. Istnieje wiele rozwiązań, jak sobie z nimi poradzić, jednak należy zacząć od  nazwania problemu i rozpoznania jego źródła .

Co to jest overthinking?

Dla tych, którzy nie spotkali się wcześniej ze sformułowaniem overthinking – oznacza ono dosłownie myśleć za dużo przez długi czas. Ten zwrot ma niestety wydźwięk negatywny. Mówi on o sytuacjach kiedy zbyt intensywnie analizujemy to co dzieje się z Naszym życiu. Negatywne myśli wpływają na nasze życie codziennie, nie możemy się od nich odpędzić. Sprawia to, że jesteśmy stale rozdrażnieni, nie potrafimy skupić myśli na niczym innym, ani się zrelaksować. Myśli dosłownie wchodzą na pierwszy plan Naszego życia, przez to wpływają bardzo negatywnie na jego jakość. Overthinking może pojawić się pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wspomniana już wcześniej sytuacja na świecie, problemy rodzinne, kłótnie, brak wystarczającej ilości gotówki. Pojawiają się też problemy wewnętrzne, tworzące się w Naszej głowie, które powodują overthinking. Do takich zaliczyć możemy np. zastanawianie się czy jesteśmy akceptowani w pracy, jak odbiera Nas Nasz partner/partnerka, a także czy na pewno jesteśmy wystarczająco dobrymi ludźmi. Jak widzimy zapalników do pojawienia się nadmiernego myślenia jest bardzo dużo i możemy natknąć się na nie na każdym kroku. Każda osoba na świecie ma czasem takie dni kiedy się o coś martwi, jednak o overthinkingu mówimy wtedy, kiedy nadmierne myślenie zaburza Nas codzienny rytm życia.

Czy to powód do zmartwień?

Jeżeli podejrzewamy u siebie, że może dopadł Nas problem overthinkingu jeszcze nie jest za późno, żeby go pokonać. Sam fakt, że udało Nam się zauważyć, że coś jest nie tak jest pierwszym krokiem do zwalczenia nadmiernego myślenia. W dalszej części artykułu znajdziesz praktyczne wskazówki jak sobie z nim radzić. Jednak warto też zwrócić uwagę na to, że taki negatywne myśli mogą dopaść również Naszych bliskich. Oni niekoniecznie rozpoznają co z nimi jest i istnieje spore ryzyko, że ten problem ich aż nadto przytłoczy. Pomóż innym, zadbaj o swoich bliskich. Jak to zrobić? Obserwuj i rozmawiaj z nimi, zaproponuj im swoją pomoc. Dla każdej osoby z takimi zaburzeniami, wsparcie jest bardzo ważne. Jeżeli problem będzie narastał i nie zostanie udziela pomoc, overthinking może szybko przerodzić się w inne zaburzenia takie jak: bezsenność, zaburzenia odżywania, a nawet doprowadzić do depresji.

sposoby na overthinking

 

Co robić, gdy dopadnie Nas overthinking?

Najważniejsze w takich sytuacjach jest uspokojenie myśli. Jest wiele sposobów, które pozwolą Nam się z nimi uporać. Grunt to odpowiednie nastawienie i potraktowanie ich z pełnym zaangażowaniem. Poniżej kilka przykładów na to co robić, żeby sobie pomóc.

1. Rozmowa

To najprostsze i nie wymagające dużego zaangażowania rozwiązanie dla osób, które nie boją się otwierać przez innymi. Większość z Nas ma bliską osobę, lub grono osób, którym może zwierzyć się ze swoich problemów. Nie chodzi o to, aby ktoś znalazł rozwiązanie lub zaoferował pomoc. Najważniejsze, aby bliska osoba Nas po prostu wysłuchała. Wyrzucenie z siebie tego co krąży po Naszej głowie spowoduje oczyszczenie umysłu i złagodzenie negatywnych emocji. Ważne, aby znaleźć osobę szczerą, której można zaufać i w towarzystwie, której czujemy się swobodnie.

2. Przelanie swoich myśli na papier

Ten sposób działa trochę podobnie do rozmowy. Jest dla osób, które nie wiedzą komu lub po prostu nie chcą się wygadać. Spisanie swoich myśli, niepokoi powoduje, że to co krąży w Naszej głowie zostaje na kartce papieru i możemy spojrzeć na to z dystansem. Osoby borykające się z wieloma problemami i obarczone stałym overthinkingiem mogą spróbować pisać pamiętnik lub prowadzić dziennik. Zapisywanie myśli pomaga uporządkować to z czym się aktualnie mierzymy i łatwiej poukładać sobie w głowie wszystkie zdarzenia, emocji i uczucia jakie krążą po Naszej głowie.

3. Medytacja

Medytacja pomaga – to pewne, jednak nie musimy jej traktować jako uduchowiony stan, ale bardziej jako ćwiczenie umysłu. Spokojny oddech, skupienie się na sobie i nie zajmowanie się niczym innym przyniesie relaks i odprężenie. Jest to znaczący krok w walce z overthinkingiem. Medytacje możemy wykonywać np. po rozmowie z bliskim, albo po spisaniu swoich myśli. Kiedy już wyrzucimy z Nas to co Nam ciąży i stresuje, łatwiej Nam będzie się skupić na medytacji. Ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na ciało i na umysł, mózg się dotlenia, pojawiają się hormony szczęścia, cały Nasz organizm zaczyna pracować na wyższych obrotach.

4. Sport

Kolejnym krokiem do pozbycia się przytłaczających Nas myśli niech będzie sport. Tak jak już zostało to wspomniane powyżej, każda forma aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na pracę Naszego ciała. Nieważne czy to będzie przebiegnięcie maratonu czy 15-minutowy spacer – ważne, aby zrobić coś dla siebie. Możemy też wybrać sporty grupowe: siatkówka, ping-pong czy kajaki. W grupie najbliższych będziemy mogli oderwać się od tego co Nas zadręcza.  Sport zawsze przynosi wytchnienie dla organizmu, pozwala odreagować stres i zmniejsza napięcie. Najważniejsze, aby wybrać coś co lubimy, coś co sprawi Nam przyjemność, dzięki temu możemy zapomnieć o zamartwianiu się, o analizowaniu Naszej przeszłości i przyszłości oraz o kreowaniu nowych problemów w swojej głowie.

5. Zdrowe odżywianie i wysypianie się

Overthinking sprawia, że bardzo często zmagamy się z brakiem snu i problemami z odżywaniem. Jednak warto o to zadbać, aby nie pogłębić problemu.

  • Zacznijmy chociażby od picia minimum ośmiu szklanek wody dziennie  – woda reguluje ciśnienie w organizmie i dostarcza minerałów. Jest to ważne w funkcjonowaniu pracy mózgu.
  • Ważne są też regularne posiłki i zapewnianie sobie zdrowego, nieprzetworzonego pożywienia, bogatego w owoce, warzywa i chude mięso. Kiedy cierpimy z powodu nadmiernego zamartwiania się i w Naszej głowie na pierwszym miejscu znajdują się Nasze problemy ciężko jest zadbać o odżywianie. Jednak, aby to poprawić możemy zapisywać to co zjedliśmy i zamierzamy zjeść, to ile szklanek wody już wypiliśmy. Takie notatki po pierwsze pomogą Nam w lepszym przyjmowaniu posiłków, a po drugie odciągną uwagę od tego co Nas trapi i pomogą skupić się na sobie.
  • Kolejną ważną kwestią jest prawidłowy sen. Zdrowy, dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę. Nie jest to łatwe, kiedy przez overthinking cierpimy z powodu bezsenności. Musimy postarać się, aby Nasz sen był odpowiedni i jakościowy. Minimum dwie godziny przed snem ograniczmy korzystanie ze smartphona, telewizora i komputera – światło niebieskie, które emitują te urządzenia wpływa negatywnie na sen. W zasypianiu pomóc nam może wywietrzenie pokoju, w którym śpimy oraz zadbanie, aby temperatura w nim nie była za ani wysoka ani za niska. Przed snem możemy poczytać lekką książkę lub pomedytować.

Jeżeli uda Nam się regularnie dobrze sypiać i odżywiać się zdrowo, znaczne szybciej poradzimy sobie z problemem overthinkingu.

Czy to już overthinking?

Zastanówmy się jak rozpoznać, że już mamy problem. Każdy przecież miewa problemy i zmartwienia, nie możemy ich za zawsze wyrzucić z Naszego życia lub zamiatać pod dywan. Jednak zwykle troszczenie się o to co dzieje się w Naszym życiu od overthinkingu różni się pewnymi aspektami.

  • Przez swoje problemy nie możesz spać? To może zdarzyć się każdemu. Jednak jeżeli bezsenność utrzymuje się stale, powyżej tygodnia to pierwszy sygnał do niepokoju.
  • Podczas czytania tego artykułu zastanawiałeś/aś się na pewno ile myśli to za dużo. Otóż odpowiedź jest prosta. Jeżeli analiza twoich problemów, zamartwianie się i przytłoczenie sprawiają, że nie możesz skupić się na podstawowych czynnościach, to znaczy, że być może cierpisz z powodu overthinkingu.
  • Myśli nie pozwalają normalnie pracować, odmawiasz wyjść rodzinie i znajomym? Problem może być poważny.
  • Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak skupić na problemach siedzących w Twojej głowie, że zapomniałeś/aś co właśnie miałeś zrobić? To kolejny sygnał, że warto skorzystać z pomocy.

Nie zawsze Nasze życie jest kolorowe, ważne aby umieć wydostać się z Naszych problemów. Nadmierne zamartwianie się w niczym nie pomoże, a jedynie może zrujnować życie Nasze i Naszych bliskim. Pamiętajmy o tym, że powinniśmy skupiać się tylko na tych rzeczach, na które mamy wpływ. Ważniejsze od dołowania się, jest spokojne i rozsądne działanie lub zwykłe zachowanie spokoju. Jeżeli czujemy w Naszym życiu przytłoczenie i uznamy, że to już za dużo, pomyślmy o przykładach opisanych powyżej. Są one gotowymi rozwiązaniami na to jak radzić sobie z nadmiernym myśleniem o problemach. Overthinking to problem społeczny, nigdy nie jesteśmy w nim sami. Nie bójmy się zwracać o pomoc. Prosząc innych o pomoc na pewno nic nie stracimy, a możemy tylko zyskać. Istotne jest też, aby obserwować Naszych bliskich. Jeżeli zauważymy, że zachowują się inaczej niż zazwyczaj i że coś ich dręczy, proponujmy pomoc. Overthinking może doprowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń i nie możemy go bagatelizować.
Często zdarza się, że rozwiązania pomagające w overthinkingu nie zadziałają od razu. Nie możemy się poddawać. Tylko cierpliwość i systematyczność sprawi, że Nasze samopoczucie zacznie się polepszać. To wygląda podobnie jak w sporcie, tylko tym razem mięśniem, nad którym pracujemy jest Nasz mózg. Najważniejsze jest się nie poddawać i otaczać się jak największą ilością pozytywnych czynników. Wtedy lepiej poradzimy sobie ze wszystkim co Nas trapi.

Leave a Reply