Blog

Podnośnik koszykowy, a nożycowy – lepiej kupić, czy wypożyczyć?

by in Blog 29 października, 2021

Podnośnik wydaje się dosyć prostym urządzeniem. Pozwala na dotarcie do wysokiego punktu, a więc zapewnia komfortowe warunki do pracy na wysokości. Taki rodzaj sprzętu zazwyczaj kojarzy nam się z pracami budowlanymi, jednak może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów.

Maszyna może przydać się w wielu różnych branżach i ułatwić wykonanie planowanych zadań. Przed realizacją powierzonej pracy na wysokości, warto zatem zdobyć wiedzę dotyczącą rodzajów podnośników, a także ich zastosowań. Dzięki temu cała praca na wysokości przebiegnie szybko i bez problemu.

Popularnie i znane rodzaje podnośników

Większość podnośników jest do siebie podobna. Z reguły są one wyposażone w napęd, cztery koła, panel sterujący, ramię oraz kosz zbudowany na platformie, w której wykonujemy podniebne zadanie. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w awaryjne opuszczanie, którego możemy użyć do opuszczenia platformy w razie awarii całości podnośnika.

Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje podnośników – podnośnik koszowy oraz nożycowy. Na pierwszy rzut oka możemy odnieść mylne wrażenie, że te dwa urządzenia są praktycznie takie same. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, to dostrzeżemy różnicę, która jest dosyć istotna. Różnica to ramię podnośnika. W przypadku wersji koszowej całość ramienia zbudowana jest w taki sposób, aby łatwo i bezproblemowo dotrzeć do konkretnego punktu na wysokości. Ramię łamie się pod różnymi kątami, dzięki temu podnośnik może zostać użyty tam, gdzie jest ciasno i trudno dostać się do punktu działań w powietrzu.

Ramię podnośnika nożycowego jest zbudowane dużo prościej. Zastosowany mechanizm pozwala jedynie na sterowanie platformą na ramieniu w pionie – ramię podnosi się i opuszcza i nic poza tym. Istotne jest więc ustawienie maszyny. Powinna się ona znaleźć centralnie pod miejscem pracy na wysokości.

Wybór maszyny dostosuj do wykonywanej pracy

Często bywa tak, że podnośnik nie jest nam potrzeby przez cały czas. Zakup maszyny w przypadku używania jej kilka razy do roku często jest postrzegany jako nieopłacalny. Alternatywą jest zatem wynajem podnośnika np. od http://rent-expert.pl/, który umożliwia pożyczenie niezbędnego sprzętu wraz z wykwalifikowanym operatorem maszyny. Decydując się na wynajem maszyny z operatorem, możemy być pewni, że zadanie zostanie wykonane profesjonalnie.

Wynajmowanie podnośniki powinny być nie tylko sprawne, lecz także zaopatrzone w certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że maszyna nie przyczyni się do naszego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to nie polegaj wyłącznie na maszynie – pamiętaj o środkach ochrony indywidualnej.

Leave a Reply