Blog

Profesjonalna dezynsekcja – kiedy najlepiej ją zlecić?

by in Blog 16 stycznia, 2022

Pasożyty potrafią zalęgnąć się nawet w sterylnie czystym domu, czy mieszkaniu. Wystarczy, że któryś z domowników usiądzie tam, gdzie obecne są szkodliwe owady (np. pluskwy) i nieświadomie przeniesie je do domu. Insekty mogą być obecne praktycznie wszędzie.

Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie terenów wiejskich, lecz także wielkich i znanych aglomeracji miejskich. Coraz częściej słyszy się o problemach  związanych z plagą pasożytów w hotelach, blokach, autobusach oraz innych miejscach, w których każdego dnia przebywa wiele osób.

Dezynsekcja jako ratunek dla gospodarstwa domowego

Wzorowe dbanie o higienę osobistą, jak i również idealny porządek w mieszkaniu, mogą okazać się niewystarczające. Wszelkiego rodzaju muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy prędzej czy później dostają się do gospodarstwa domowego i szybko się zadomawiają. Jeśli więc podejrzewasz, że problem może dotyczyć Twojego domu – koniecznie zgłoś się do eksperta i umów dezynsekcję.

Dezynsekcja warszawa to tępienie szkodliwych owadów i wszelkiego rodzaju pasożytów, ich jaj oraz larw. Tego rodzaju walka z biegającymi i latającymi szkodnikami, może zostać wykonana poprzez zastosowanie specjalnych środków fizycznych, chemicznych, mechanicznych lub biologicznych. Z uwagi na praktyczność i szybkość, dezynsekcja najczęściej wykorzystuje środki chemiczne, czyli tzw. środki owadobójcze.

Warto jednak wiedzieć, że skuteczny zabieg dezynsekcji wykorzystuje przynajmniej dwie metody zwalczania insektów. Ze względów ekologicznych popularnymi stają się środki fizyczne, mechaniczne i biologiczne. Do tego rodzaju metod zalicza się m.in. gazowanie, wyłapywanie i oczyszczanie.

Dezynsekcja, a dezynfekcja – różnice i podobieństwa

Pomimo podobnie brzmiących nazw, dezynsekcja oraz dezynfekcja to dwie, zupełnie różne procedury. Nie należy zatem mylić tych dwóch pojęć. Jeden zabieg dotyczy eliminacji szkodliwych drobnoustrojów, natomiast celem drugiego jest likwidacja owadów – w szczególności szkodników żywności. Jedna kwestia nierozerwalnie łączy te dwa zabiegi – ogromne i istotne znaczenie dla higieny naszych domów.

Jak już wiadomo, dezynsekcja jest zabiegiem polegającym na tępieniu szkodliwych owadów. Natomiast dezynfekcja to w dosłownym znaczeniu tego słowa odkażanie. Procedura polega na niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Warto wiedzieć, że zabieg niszczy wegetatywne formy mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa tzw. formy przetrwalnikowe. Dezynfekcja dotyczy przy tym przede wszystkim przedmiotów i powierzchni użytkowych. W przypadku tej metody wykorzystuje się czynniki metody fizycznej (promieniowanie, para wodna), a także chemiczne środki.

Leave a Reply