Blog

Przerośnięty migdał – przyczyny, objawy, leczenie

by in Blog, Medycyna 7 grudnia, 2020

Można śmiało powiedzieć, że trzeci migdał jest czynnikiem, który wpływa na zachowanie odporności dziecka. Rośnie już w pierwszych tygodniach życia noworodka i zanika dopiero po ukończeniu ósmego roku życia. To on stanowi barierę przeciwko infekcjom, bakteriom i rozmaitym stanom zapalnym.

Dlaczego trzeci migdał przerasta?

Zdarza się, że trzeci migdał rośnie zbyt szybko, co doprowadza do jego przerostu. Sami medycy potwierdzają także, że zdarza się, iż trzeci migdał jest już od razu zbyt duży, nawet u niemowląt. Dopóki nie przyczynia się do negatywnych powikłań zdrowotnych, nie musi być usuwany. W częstych przypadkach jest niestety czynnikiem, który prowadzi do licznych dysfunkcji.

Przerośnięty trzeci migdał nie chroni przed atakiem infekcji, ale wręcz namnaża je. Co więcej, może zwężać otwory w tylnej części nosa, co będzie powodować liczne utrudnienia w oddychaniu przez nos. Właśnie to doprowadza przeważnie do objawów, dzięki którym rozpoznaje się tego rodzaju dysfunkcję.

Przerośnięty migdał – objawy

Częste przeziębienia i infekcje gardła, przewlekły nieżyt nosa, chrapanie, oddychanie przez buzię, bezdechy, problemy z mową i słuchem, brak apetytu, wady zgryzu, bóle głowy. To właśnie te objawy można zauważyć najczęściej przy przerośniętym trzecim migdale. Takie objawy powinny skłonić rodziców do udania się z dzieckiem do specjalisty. Przerost trzeciego migdałka diagnozuje i leczy laryngolog. Konstancin czy każda inna podwarszawska miejscowość dysponuje klinikami, w których taki medyk przyjmuje.

Jak diagnozuje się przerośnięty trzeci migdał?

Najczęściej wystarczy nieinwazyjne badanie, podczas którego przez nozdrza wprowadzana jest sonda z kamerką. To ona dociera do trzeciego migdałka i pokazuje jego szczegółowy obraz. Tyle wystarczy, by zakwalifikować dziecko do leczenia.

Jak leczyć przerośnięty trzeci migdał?

Najczęściej wykonuje się zabieg chirurgiczny wycięcia trzeciego migdałka. Trwa on około 20 minut i jest realizowany przy pełnej narkozie. Nowoczesne metody leczenia sugerują również jego likwidowanie poprzez działanie nieinwazyjnego lasera.

Warto wiedzieć, że niektórzy medycy uznają, iż usuwanie trzeciego migdałka jest bezcelowe, ponieważ ten bardzo często samoistnie odrasta. Zabieg operacyjny jest konieczny jest konieczny jedynie wtedy, gdy przerośnięty migdał może doprowadzić do trwałych uszkodzeń funkcji mowy bądź słuchu. Ryzyko częstych infekcji nie powinno być jednak przesłanka do likwidacji trzeciego migdała, ale zawsze należy go regularnie obserwować.

Leave a Reply