Blog

Sernik królewski, wiedeński, a może nowojorki. Poznaj historie i rodzaje serników

by in Blog 2 grudnia, 2021

Rzadko zastanawiamy się jaką historię mają domowe ciasta oraz ile może być ich rodzajów. Jak się jednak okazuje często przygotowywane desery mogą mieć bardzo ciekawą historię i ogrom wersji.

Historia sernika

Sernik to ciasto z sera, które było już znane w starożytnej Grecji. Wiadomo, że około 350 roku przed naszą erą deser zwany plakous był wspomniany przez Archestratusa jako danie podawane z suszonymi owocami i orzechami.

Za to komediopisarz Antyfanes przedstawił cały opis deseru plakous. Wyrabiany był z mąki pszennej i sera koziego. Wraz z podbojem Grecji deser przejęli Rzymianie, zmieniając mu nazwę na placenta.

Przepisy na serniki – wiele serników, wiele przepisów

Sernik nowojorski – charakteryzuje się spodem wykonanym z krakersów, z mąki graham zmieszanych z masłem, masę serową z sera pełnotłustego z kwaśną śmietaną. Dodatkowo może być podany z sosem truskawkowym.
Sernik wiedeński to klasyczny, puszysty sernik bez spodu.
Sernik japoński to sernik sufletowy, charakteryzujący się lekkością i puszystością oraz wysoko wyrośniętym ciastem bez spodu, dzięki pieczeniu w kąpieli wodnej.
Sernik królewski niemiecki sernik, znany także pod nazwą Russischer Zupfkuchen. Charakteryzuje się czekoladowym spodem, pieczoną masą serową i czekoladową kruszonką.
Sernik polski to regionalny serownik, wykonany z twarogu, zagęszczanego kaszą, budyniem a nawet gotowanymi ziemniakami. Tradycyjnie dodaje się do tego ciasta rodzynki. Zwykle masę serową wykłada się na wcześniej podpieczony spód z kruchego ciasta lub ciasta półkruchego. Wierzch równie często pokrywa się startym na grubych oczkach kruchym ciastem lub kruszonką. Dodatkowo można go udekorować lukrem, polewą czekoladową, frużeliną.
Flao ciasto z sera, cukru, anyżu i mięty, pochodzące z Ibizy i podawane jako tradycyjne ciasto Wielkanocne.
Gotowany sernik przygotowane z masła ucieranego z cukrem, żółtkami, zmielonym twarogiem a następnie z pianą i gotowane z proszkiem budyniowym roztopionym w mleku. Na koniec schładzane.
Sernik na zimno czyli spód z biszkoptu, masa serowa z żelatyną i owocami.

Polecamy przepisy na serniki w portalu Delektujemy.pl!

Historia piernika

Prawdopodobnie pochodzi ze Starożytnej Grecji albo z 992 roku naszej ery z terenów zajmowanych przez Ormian. Tradycyjnie jest to ciasto miast hanzeatyckich, do których należał między innymi Toruń, Gdańsk, Amsterdam i Norymberga. W Czechach za to pierniki słyną w Pardubicach, gdzie tradycyjnie wyrabia się je od XVI wieku.

Przepisy na pierniki – wiele przepisów, wiele pierników

Lebkuchen to niemieckie pierniki, pieczone od XIII wieku przez mnichów. Są najbardziej podobne do tradycyjnych polskich pierników.
Perniky miękkie i puszyste pierniki czeskie, tradycyjnie wyrabiane w Pardubicach.
Pryaniki to rosyjskie pierniki o okrągłym kształcie z lukrowanym wierzchem.
Pepparkakor to szwedzkie pierniki, które są kruche i cienkie. Tradycyjnie wykrawa się w okresie adwentowym i dodaje się do niej czarny pieprz.
Speculoos to holenderskie ciasteczka, zwane ciastkami św. Mikołaja – gdyż są pieczone z okazji 6 grudnia. Są to bogato zdobione prostokąty ze świątecznymi motywami.

Leave a Reply