Blog

Wpływ diety na młodzież wg najnowszych badań w Norwegii

by in Blog 24 marca, 2022

Wiadomo nie od dziś, że nadmiar kilogramów wiąże się u człowieka z różnymi czynnikami ryzyka zachorowania na niebezpieczne dla zdrowia choroby. Wystarczy chociażby wspomnieć o problemach z sercem, podwyższonym poziomem cholesterolu i nadciśnieniem. Nadwaga jest groźna zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż może się ona przyczyniać się również do występowania trądziku u młodych dziewcząt. Powyższa tendencja zdaje się nie dotyczyć chłopców.

Najnowsze badania w tym zakresie zostały przeprowadzone na norweskich nastolatkach. Udział w nich wzięło 3 600 młodych osób z Oslo, w wieku 18 i 19 lat. Udzielili oni informacji o ich problemach z cerą (występowanie pryszczy i krostek), wadze oraz stosowanej diecie. Ponadto wzięto pod uwagę inne czynniki zdrowotne i związane z prowadzonym przez nastolatków stylem życia.

Tylko co dziesiąta z badanych dziewcząt oraz 15% chłopców zostało przypisanych do kategorii „nadwaga” oraz „otyłość”, na podstawie obliczonego ich wskaźnika masy ciała. Jednakże pomiędzy otyłymi dziewczynami a ich rówieśniczkami z nadwagą, 19 z każdych 100 przyznało, iż doświadczyło bardzo dużo trądziku, w porównaniu do 13 z każdych 100 dziewcząt o prawidłowej masie ciała, które zgłaszały ostatnio występowanie u siebie tego typu zmian skórnych.

Kiedy badacze wzięli pod uwagę inne potencjalnie wpływy na ową zależność, m.in. takie jak dieta, palenie papierosów oraz „mentalne niepokoje”, to stwierdzili, iż dziewczyny z nadwagą i otyłością były dwa razy bardziej narażone na trądzik. Przeciwnie sytuacja wyglądała pomiędzy chłopcami. Pośród nich trądzikiem zostało dotkniętych ok. 14 z każdych 100, niezależnie od ich wagi.

Krótko podsumowując dotychczasowe rozważania, badacze stwierdzili, że pomiędzy 10% a 20% nastolatków może doświadczać od umiarkowanego do ostrego trądziku. Ponadto wiele studiów udokumentowało emocjonalne i społeczne trudności aprobowania tegoż problemu, zwłaszcza podczas młodzieńczych lat, które odznaczają się wysokim stopniem wrażliwości.

Wraz z rosnącą liczbą nastolatków z nadwagą i otyłością – okoliczność, która prowadzi własne piętno społeczne – norweska drużyna napisała w the Archives of Dermatology, że chcieli zbadać, czy ma to związek. Są to głównie czynniki natury fizjologicznej odnoszone do otyłości, co mogą wyjaśniać wyniki norweskich badań, o czym powiedział Dyrektor Pediatrii i Dermatologii Nastolatków w St. Luke’s and Beth Israel Medical Centers in New York oraz Profesor Kliniczny wykładający na Columbia University, dr Nanette Silverberg. Dla przykładu wysokie ciśnienie krwi, insulino-oporności oraz zmiany hormonalne, które najczęściej towarzyszą otyłości, mogą również wpływać na występowanie trądziku, co zauważył dr Silverberg, który nie był zaangażowany w najnowsze badania norweskie.

„Być może zmiany w poziomie insuliny w organizmie i innych hormonów są zmienione w przypadku nadwagi młodzieży oraz mogą wzmagać wytwarzanie trądziku”- według dr Jon Halvorsen, badacza Oslo University Hospital, który prowadził powyżej przedstawione badania. Choć jego studia przedstawiają zależność u dziewcząt pomiędzy nadwagą a występowaniem u nich trądzika, to nie zostało dowiedzione, iż jest to jedyna przyczyna tego stanu rzeczy.

Ponieważ forma była ograniczona wyłącznie do dziewcząt, mimo to, „istnieje możliwość, iż zespół policystycznych jajników może wyjaśniać kilka z naszych wniosków”, o czym Halvorsen poinformował Reuters Health w mailu. Warto przypomnieć, iż zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, którego powód jest słabo rozumiany, lecz objawy włączają m.in. zbyt wysoki poziom męskich hormonów, i często otyłość oraz trądzik.

Zespół dr Halvorsena nie był w stanie wykluczyć, że żadna z dziewcząt może mieć zdiagnozowany ten syndrom. Genetyka jest również poważnie uwzględniana w rozwinięciu się trądziku. Natomiast choć dieta dokłada się do przyrostu masy ciała, to nie do końca jasnym jest dla badaczy fakt, jaki rodzaj jedzenia jest o to obwiniany. Kiedy uwzględnili oni ilość słodyczy, ziemniaczanych chipsów i napojów bezalkoholowych, które dziewczyny zazwyczaj spożywały, to więcej trądziku ocenili wśród dziewczyn pozostających z nadwagą. Według Halvorsena „rola żywienia jest kontrowersyjna i potrzebne są dalsze badania”. Z kolei Silverberg zauważył, iż istnieją pewne dowody z innych przeprowadzonych wcześniej badań, które wskazują, że ubogie diety przyczyniają się do trądziku.

Leave a Reply