Blog

Wzory na szydełko – od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem?

by in Blog 10 marca, 2022

Ostatnie lata siedzenia w domach, w których wykonywaliśmy pracę oraz naukę zdalną, pokazało to, jak wiele nowych umiejętności jesteśmy się w stanie nauczyć. Jedną z tych najczęściej przyswajanych stało się szydełkowanie, które pozwala pozbyć się nadmiernego stresu, czy też obniżyć ciśnienie tętnicze. Nie są to jednak jedyne zalety takiej manualnej zabawy. Szydełkowanie pozwala oderwać się od natarczywych myśli, a przy tym wyżyć się kreatywnie.

Wystarczy odrobina cierpliwości i dobrych chęci, aby opanować dzierganie szydełkiem niemal do perfekcji i zaskoczyć bliskich nie tylko własnoręcznie wykonanym szalikiem lub czapką, ale także niecodziennymi, a jakże słodkimi amigurumi! Od czego najlepiej zacząć przygodę z szydełkowaniem? Co należy skompletować do manualnej zabawy? I co kryje się pod tym tajemniczym zwrotem amigurumi?

Początki szydełkowej zabawy – od czego zacząć?

Początki szydełkowania nie zawsze są tak kolorowe, jak mogłoby się nam wydawać. Jeżeli jednak wykażemy się cierpliwością i odrobiną dobrych chęci, to na pierwsze i przyzwoite efekty naszych manualnych prac nie będziemy musieli długo czekać.  Zanim jednak rozpoczniemy naszą przygodę z szydełkowaniem, musimy skompletować najbardziej podstawowe rzeczy. Powinniśmy zatem mieć:

– szydełko;

– włóczkę;

– nożyczki;

– znaczniki do zaznaczania poszczególnych rzędów szydełkowych prac.

Oprócz powyższych artykułów warto także wyposażyć się w książki zawierające podstawowe lub nieco bardziej zaawansowane i przykładowe wzory na szydełko. Alternatywnie możemy także poszukać innych, praktycznych źródeł – np. tematycznych blogów w sieci, czy eksperckich filmików na platformie YouTube.

Od szalika aż po amigurumi – opanuj wzory na szydełko do perfekcji!

Pierwszą rzeczą, którą pewnie wykonasz na szydełku, będzie szalik, czapka lub prosta serwetka. To dlatego, że akurat te rzeczy są najłatwiejsze do wykonania. Opanowanie podstaw szydełkowania nie zajmie Ci jednak dużo czasu. Już po kilku dniach poczujesz się na tyle pewnie z szydełkiem, że zapragniesz wydziergania czegoś na dużo wyższym poziomie – np. maskotkę, lalkę lub inną rzecz, którą będziesz mogła podarować najbliższej osobie.

Warto zatem zainteresować się tematem amigurumi, czyli japońską sztuką szydełkowania. Manualna zabawa polega na dzierganiu wypychanych (np. watą), lalek, zwierzątek, zabawek, czy innych postaci. Tego typu maskotka charakteryzuje się nieproporcjonalną budową ciała –  jej głowa jest dużo większa niż reszta tułowia.

Wydawać by się mogło, że stworzenie amigurumi jest dość trudne i skomplikowane. Warto wyposażyć się w książkę o takiej tematyce, w której krok po kroku dowiemy się jak prawidłowo wydziergać swoją pierwszą lalkę lub inną zabawę. Dzięki temu nasze szydełkowe umiejętności wkroczą na dużo wyższy poziom!

Leave a Reply