Blog

Z czego znany jest Wrocław?

by in Blog 1 marca, 2021

Wrocław to jedno z największych miast w Polsce w którym mieszka blisko 650 tysięcy ludzi. Miasto stanowi stolicę województwa dolnośląskiego oraz powiatu wrocławskiego. Samo miasto zajmuje obszar blisko 300 km kwadratowych, co stawia miasto na piątym miejscu pod względem powierzchni. Hasłem promocyjnym miasta jest „Wrocław – miasto spotkań” co podkreśla specyficzny charakter tego miasta pod względem zachęty do spotkań towarzyskich i biznesowych. W serwisie faktywroclaw.pl można znaleźć najświeższe wiadomości Wrocław Z czego znane jest miasto i dlaczego warto je odwiedzić?

​Rynek miasta

Najbardziej charakterystycznym miejscem we Wrocławiu jest bez najmniejszych wątpliwości sam rynek, który można przyrównać do bijącego serca – miejsce tętni życiem niezależnie od pory dnia lub nocy. Do samego rynku biegnie 11 ulic, gdzie na rynku można znaleźć 60 kamienic w których mieszczą się sklepy, restauracje i apteki.

Na rynku znajduje się ratusz, który jest niezwykle unikatowym zabytkiem w architekturze gotyckiej. Jego najstarsza część powstała około roku 1299. Na początku XXI wieku przeprowadzono ostatnie renowacje, które sprawiły, że ratusz prezentuje się w obecnej formie po dziś dzień. W samym ratuszu znajduje się również Muzeum Miejskie.

​Wrocławskie krasnale

Miasto Wrocław jest znane z krasnali, które stały się bardzo popularnym symbolem tego miasta. Stoją one w różnych miejscach samego miasta już od ponad 20 lat. Skąd wzięła się idea wrocławskich krasnali? Okazuje się, że pierwotnie pomysł na krasnale rozkwitł w latach 80. XX wieku. Był to sposób ośmieszenia systemu komunistycznego, który został zapoczątkowany przez ruch o nazwie „Pomarańczowa Alternatywa”. Z czasem powstawały kolejne krasnale. Każdy z krasnali ma swoje imię i wielu turystów łączy zwiedzanie miasta z poszukiwaniem kolejnych figurek umieszczonych w różnych zakątkach miasta. Z czego są zrobione tego typu krasnale? Okazuje się, że duża część z nich wykonana jest z mosiądzu, a tylko nieliczne są wykonane z żywicy.

​Co znajduje się na wrocławskim herbie?

Mówiąc o Wrocławiu nie sposób nie wspomnieć o unikatowym herbie. Wygląd herbu zmieniał się wielokrotnie przez lata, co jednak współcześnie znajduje się na herbie? W lewym górnym rogu znajduje się czeski lew, który symbolizuje dawną przynależność miasta do Królestwa Czeskiego. W prawnym górnym rogu jest orzeł piastowski, a na dole, po lewej stronie litera „W” – symbolizuje ona księcia Wratislava – założyciela miasta. Natomiast dwie głowy występujące na herbie to symbol świętego Jana Chrzciciela oraz świętego Jana Ewangelisty.

Leave a Reply