Blog

Zajęcia dodatkowe dla uczniów

by in Blog 13 listopada, 2020

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że podstawowy program nauczania nie jest wystarczający, by wpływać na rozwój i edukację naszych dzieci. Niestety, ale daleko nam do krajów skandynawskich, które uznawane są za światowy wzór w kwestii podejścia do rozwoju najmłodszych. Na szczęście coraz więcej specjalistów oprócz tych standardowych lekcji szkolnych, oferuje także szereg zajęć dodatkowych. To tak naprawdę jedyna droga, by odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać talent u dziecka? Szkoła traktuje uczniów jako ogół, nie zwraca uwagi na indywidualne potrzeby, preferencje, etap rozwoju ani możliwości. Tym samym, nie jest możliwe, by podczas tradycyjnych lekcji uczeń mógł rozwijać swoje pasje. Wręcz przeciwnie, podstawowy proces nauczania niestety bardzo często zniechęca, a poznawanie świata, zdobywanie wiedzy czy kolejnych sprawności jest traktowane jako “zło konieczne”. Zajęcia dodatkowe są doskonałą alternatywą, dzięki której dziecko ma szansę na wszechstronny rozwój i to zgodnie z własnymi przekonaniami czy zainteresowaniami. 

Pierwsze zajęcia dodatkowe 

Zajęcia rozwojowe dostępne są już dla tych najmłodszych dzieci, które nie uczęszczają jeszcze nawet do przedszkola. Są doskonałym wprowadzeniem, uczą komunikacji społecznej, pracy grupowej z rówieśnikami. Pozwalają na śmiałość i odwagę. To także pierwsze zajęcia kreatywne i edukacyjne, które mają ogromny wpływ na rozwój dziecka i nabywanie tych podstawowych umiejętności. 

W takich zajęciach dziecko uczestniczy najczęściej wraz z mamą. W sieci znaleźć można zajęcia dodatkowe dla maluszków wedle indywidualnych preferencji. Wszystkie są realizowane według autorskich programów, ale niestety przeważnie są odpłatne. 

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu 

Już na etapie edukacji przedszkolnej widać spore braki w tradycyjnym programie nauczania. To zresztą dlatego większość placówek oferuje przedszkolakom dodatkowe zajęcia, wedle ich zainteresowań. Przedszkolaki mogą uczęszczać na tańce, sztuki walki, zajęcia muzyczne czy aktorskie. Te nie są obowiązkowe, odbywają się przeważnie po standardowych godzinach funkcjonowania przedszkola. Okazuje się, że nauka języków obcych i rytmika nie są wystarczające, by móc wpływać na wszechstronny rozwój przedszkolaków. 

Zajęcia dodatkowe w szkole 

To właśnie zajęcia dodatkowe realizowane w szkołach, są dla uczniów największą wartością dodaną. To nie tylko zajęcia sportowe, ale także te naukowe. W placówkach szkolnych funkcjonują rozmaite kółka, począwszy od tych teatralnych czy tanecznych, na matematycznych, informatycznych i przyrodniczych kończąc. Szereg z nich szkoły oferują bezpłatnie, a uczeń wybiera te zgodne z indywidualnymi zainteresowaniami albo takie, które pomagają mu lepiej zrozumieć ten standardowy program edukacyjny. Niektóre zajęcia dodatkowe w szkołach z powodzeniem mogą być traktowane jako skuteczne korepetycje.

Leave a Reply