Blog

Zmiany klimatyczne – jak pojedyncza osoba może pomóc w ich zapobieganiu?

by in Blog 17 marca, 2022

Z każdym rokiem zmiany klimatyczne na Ziemi stają się coraz bardziej dostrzegalne. Coraz bardziej dostrzegalne jest też zagrożenie, jakie niosą one gatunkowi ludzkiemu. Znaczna część odpowiedzialności, jeśli chodzi o zapobieganie im, spoczywa na rządach państw i ogromnych korporacjach.

To w końcu te podmioty są odpowiedzialne za m.in. politykę klimatyczną i wytwarzanie dużej ilości zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, prowadzących do stopniowego niszczenia środowiska naturalnego. Jednocześnie nie można popaść w marazm czy uczucie bezsilności i czuć, że jako pojedyncza osoba nie możemy zrobić nic dobrego dla środowiska. Są bowiem pewne ważne działania, które warto podejmować.

Nawet pozornie małe działania się liczą

Oczywistym jest, że jedna osoba rzadko kiedy będzie w stanie na własną rękę dokonać ogromnej zmiany. Jednak, jak to często się potocznie mówi, “w kupie siła”, więc jeśli pewne działania, nawet małe, podejmie miliony osób, efekt jest już odczuwalny.

Co więc można robić, żeby pomóc w zapobieganiu zmianom klimatu? W miarę możliwości wspierać firmy i lokale usługowe, które oferują jak najbardziej ekologiczne wersje swoich produktów i usług. Chodzi tutaj np. o cateringi dietetyczne, które unikają plastikowych opakowań na rzecz opakowań biodegradowalnych czy restauracje, które wykorzystują słomki ekologiczne zamiast plastikowych.

Również oszczędzanie wody i ograniczenie podróży samochodem na rzecz przemieszczenia się pieszo, na rowerze czy za pomocą środków komunikacji masowej jest doskonałym rozwiązaniem.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się także o bardziej przyjaznych środowisku metodach wytwarzania energii. Jeszcze do niedawna monopol na korzystanie z odnawialnych źródeł energii miały głównie rządy państw i ogromne koncerny, natomiast obecnie pojedyncze osoby mogą już się nimi cieszyć, m.in. za pomocą instalacji fotowoltaicznych.

Jest to większa i droższa inwestycja niż te małe zmiany, które omówiono wcześniej, więc nie dla każdego będzie dostępna, ale warto się nad nią zastanowić. Trzeba pamiętać, że zmiany klimatyczne przyspiesza między innymi właśnie korzystanie z zatruwających środowisko nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel.

Warto zaangażować się w działania o profilu lokalnym i ogólnokrajowym

Różne pozarządowe organizacje ekologiczne, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i szerszym, prowadzą często akcje związane m.in. z upowszechnianiem wiedzy o zmianach klimatycznych. Jeśli ktoś naprawdę chce dołożyć swoją cegiełkę do walki z nimi i ochrona klimatu leży mu na sercu, powinien rozważyć działalność na zasadzie wolontariatu.

Przygotowywanie prelekcji i spotkań informacyjnych, kwestowanie na ważne cele, tworzenie materiałów edukacyjnych – to tylko kilka przykładów działań, które w wielu przypadkach nie wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, a mogą okazać się pomocne.

Leave a Reply