Blog

Jak wygląda prawidłowy wywóz gruzu?

by in Budownictwo 11 stycznia, 2023

Remont zwykle oznacza powstawanie gruzu. Ten natomiast nie należy do odpadów, które możemy tak po prostu wyrzucić do zwykłego śmietnika. Prawidłowy wywóz gruzu wiąże się z nieco inną procedurą, której warto przestrzegać, aby uniknąć przewidzianej prawem kary. Jak należy wywozić gruz, aby było to zgodne z prawem? Sprawdź!

Praktycznie nieodłącznym elementem każdego remontu i wyburzeń jest powstawanie gruzu. Odpady tego typu nie mogą jednak trafić do standardowego pojemnika na śmieci. Konieczny jest ich oddzielny wywóz. Wszystko ze względu na fakt, że takie pochodzące z budowy śmieci mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Wywóz gruzu Gdańsk to zatem proces, który należy zaplanować w odpowiedni sposób. Pomoże nam to uniknąć kary, która w wielu przypadkach może być naprawdę surowa. Jak to zrobić i co na ten temat mówią przepisy prawne? 

Wywóz gruzu – co mówią przepisy prawa? 

Wywóz gruzu i odpadów budowlanych jest regulowany przez Ustawę o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Zawarte w niej przepisy wskazują nie tylko sposób, w jaki należy wywozić gruz, ale również to, jak go przechowywać. Najważniejszą kwestią jest jednak fakt, że odpady budowlane nie mogą trafić do zwykłego pojemnika na śmieci, lecz powinny być składowane w specjalnie przygotowanym do tego celu kontenerze. Opłata śmieciowa nie obejmuje bowiem możliwości wyrzucania do śmieci gruzu. Nielegalny wywóz gruzu wiąże się z grzywną w kwocie, która może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. Przetrzymywanie takich odpadów na terenie własnej nieruchomości wiąże się natomiast z karą w wysokości do 1500 złotych.

Wywóz gruzu – jak zrobić to sprawnie?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na wywóz gruzu jest wynajęcie w tym celu specjalizującej się w tym temacie firmy. Profesjonalna firma zajmie się organizacją i transportem kontenera na gruz, do którego będzie można wrzucać odpady budowlane bez obaw o jakiekolwiek kary. Następnie gruz zostanie wywieziony w przeznaczone w tym celu miejsce, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych znajdującego się na obszarze danej gminy. 

W takim wypadku jedynym obowiązkiem osoby wynajmującej firmę zajmującą się wywozem gruzu jest przygotowanie miejsca na kontener. Jeśli bowiem będzie on stał na ulicy, trawniku, chodniku lub innym terenie należącym do gminy, konieczne jest uzyskanie na to pozwolenia. Możemy jednak uniknąć takiego obowiązku, korzystając z opcji “załadunku na poczekaniu”. Polega ona na tym, że firma podstawia samochód z kontenerem, do którego można załadować zebrany gruz.

Leave a Reply