Blog

Co to jest terakota?

by in Dom 25 czerwca, 2020

Do popularnych materiałów występujących w ramach płytek ceramicznych i stosowanym powszechnie w kuchniach czy łazienkach zalicza się terakota. Układanie terakoty można zarówno zlecić profesjonalnym firmom budowlanym, remontowym, jak też można wykonać samodzielnie.

Jeśli chce się samodzielnie wykonać układanie terakoty niezbędne jest dysponowanie odpowiednimi materiałami. Do takich materiałów oraz urządzeń, które trzeba posiadać zaliczyć można zestaw do gruntowania, zestaw do mieszania i gruntowania kleju, chwytak, młotek, listwa przypodłogowa, poziomica. Z urządzeń, które będą użytkowane przy układaniu terakoty zalicza się wiertarka, szlifierka. Niezbędne jest również zabezpieczenie oczu poprzez wykorzystanie okularów ochronnych. Pierwszym etapem układania terakoty jest układanie na sucho.

W ten sposób można sprawdzić ile płytek będzie potrzebne do ułożenia na podłodze. Dekoracyjne płytki można sprawdzić pod kątem pasowania do siebie wzorów na takich płytkach. Dekoracyjne płytki dobrze jest również oznaczyć, co pozwala później przy ich układaniu ułożyć właściwie, czyli zgodnie z tym jaki chce się stworzy wzór. Przed ułożeniem płytek nakłada się klej, który jest przygotowany w formie zaprawy zgodni z zaleceniami producentów.