Blog

Zagrożenia wynikające z nadmiarnego opalania

by in Inne, Zdrowie 22 czerwca, 2020

Opalanie się jest fantastyczne, wciąż wiele osób tak uważa. Poprawia skutecznie humor, zwłaszcza zimą, kiedy słońca jest mało. Nie chodzi tylko o sam fakt promieni światła, ale również o wygląd opalonej skóry, który dzięki temu można uzyskać. Wiadomym jest, że opalona skóra wygląda bardzo dobrze i bardzo atrakcyjnie, jednakże tylko wtedy, kiedy opalenizna jest równa i nieprzesadzona, o co wcale nie jest trudno, kiedy z opalaniem nie ma się umiaru. Skóra przesuszona, która na skutek opalania się łuszczy, wcale nie wygląda atrakcyjnie, a wiele osób szybko zatraca się w potrzebie opalania. Są osoby, dla których bladość jest najgorszą zmorą ich życia, więc mają wewnętrzny przymus, aby często się opalać.

Wewnętrzny przymus nie jest bezpieczny, ponieważ może prowadzić do wewnętrznego zaburzenia psychicznego, które jest już powszechnie znane pod hasłem tanoreksja. Na pewno do jego rozpowszechnienia przyczyniła się popularność wszelkich solariów i ich dostępność na wyciągnięcie ręki, ponieważ kiedy one nie istniały, opalanie się zimą zwyczajnie nie było możliwe. W czasach dzisiejszych można to robić nawet codziennie, co niestety jest dosyć często zauważalne. Praktycznie każde solarium ma swoich stałych klientów, którzy przychodzą tam codziennie, a to może już świadczyć o początku choroby i uzależnienia. To prawda, że opalona skóra wygląda atrakcyjnie, jednak spalona już nie.

We wszystkim zawsze należy zachować umiar, bo przesada może prowadzić do powikłań bardzo niebezpiecznych, a tanoreksja jest właśnie jednym z nich. Jest ona zaliczana do grona chorób psychicznych, które kwalifikują się do leczenia klinicznego, dokładnie tak, jak anoreksja lub bulimia. Jak rozpoznać gdzie przebiega cienka granica między zdrowym opalaniem, a uzależnieniem? Na pewno częste chodzenie na solarium, codziennie, powinno zwrócić już na siebie uwagę. Codzienne wystawiane skóry na działanie promieni słonecznych, czy promieni UV w solarium wcale nie jest zdrowe ani dla ciała, ani dla ducha, a jeszcze gorszym objawem jest fakt, że trudno jest od takiego zachowania odstąpić. Kiedy faktycznie dana osoba nie jest w stanie samodzielnie zaprzestać codziennego opalania, powinna zwrócić się do specjalisty.