Blog

Czy rozliczenie PIT online jest trudne? Nie!

by in Finanse 2 stycznia, 2022

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskiwanie przychodów z takich źródeł jak praca na etacie, własna działalność gospodarcza, emerytura czy najem wiąże się z koniecznością rozliczenia się z podatku. Jak to zrobić, by oszczędzić sobie nerwów i nie tracić cennego czasu? Oto kilka wskazówek.

Skorzystać z tego, co ma do zaoferowania nowoczesna technologia

Niegdyś złożenie deklaracji podatkowej wymagało udania się do siedziby właściwego Urzędu Skarbowego, pobrania stosownego druku a następnie jego wypełnieniu i złożeniu w placówce. Bardzo często było to jednoznaczne z długim i frustrującym oczekiwaniem w kolejkach, wieloma nieporozumieniami oraz sporym czasem oczekiwania na otrzymanie zwrotu. Dziś rozliczenie PIT online pozwoli nam tego uniknąć. Do wyboru mamy kilka różnych opcji, do których należy:

  • program do rozliczania PIT-ów zapewniający przesył plików do Ministerstwa Finansów
  • usługa Twój e-PIT
  • platforma e-Deklaracje

Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, potrzebny będzie nam komputer lub inne urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Zadbano o to, by cały proces był maksymalnie uproszczony, a co za tym idzie, przebiegał intuicyjnie i nie sprawiał żadnych problemów obywatelom w różnym wieku.

Szybko, skutecznie i bez zbędnych kłopotów rozliczyć się z podatku

Warto podkreślić, że decydując się na rozliczenie PIT online większość czynności wykonujemy tak samo, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego sposobu. Kluczową kwestią jest zwłaszcza potwierdzenie tożsamości, do którego najczęściej potrzebne jest przedstawienie konkretnych danych w postaci numeru PESEL, NIP oraz informacji dotyczących wysokości przychodów z wybranych lat. Dostęp do różnych formularzy uzyskujemy w sposób elektroniczny, a ich wypełnianie jest o wiele mniej skomplikowane. Ewentualne pomyłki można bowiem szybko skorygować, bez konieczności pobierania nowego druku i zaczynania wszystkiego od nowa. Dokument wysyłamy do Ministerstwa przy pomocy kilku kliknięć i otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi namacalny dowód dopełnienia przez nas obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy rozliczyć się dowolnego dnia, oczywiście przed upływem określonego terminu, i o dowolnej porze. Nie trzeba więc dostosowywać się do godzin otwarcia placówek administracyjnych ani opuszczać domowego zacisza. Rozliczanie się z podatku przy pomocy Internetu pozwala zachować elastyczność, cieszyć się komfortem oraz jest w pełni bezpieczne, gdy korzystamy z zaufanych stron i urządzeń odpowiednio chronionych przed szkodliwym oprogramowaniem.

Leave a Reply