Blog

Kosmetyki z kwasami – jak stosować i u kogo się sprawdzą?

by in Uroda 1 stycznia, 2022

Pielęgnacja oparta na wykorzystaniu kwasów znana jest nie od dziś. Do niedawna jednak kojarzyła nam się przede wszystkim z zabiegami wykonywanymi w profesjonalnym gabinecie pod okiem specjalisty. Dziś z powodzeniem możemy bezpiecznie stosować kwasy w domowym zaciszu. Kosmetyki z kwasami są powszechnie dostępne i występują pod różnymi postaciami takimi jak kremy, toniki, czy peelingi kwasowe. Zanim jednak wprowadzimy te substancje do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi kwasów.

Czym są i jak działają kwasy w kosmetykach

Mówiąc potocznie, kwasami nazywamy związki chemiczne, które mają właściwości złuszczające, stymulujące procesy regeneracyjne naskórka oraz odbudowujące skórę właściwą. Co ciekawe odpowiednio dobrany rodzaj kwasu może rozwiązać problemy zarówno skóry tłustej, mieszanej, jak i suchej. Z tego względu przed rozpoczęciem kuracji kwasami koniecznie trzeba poznać działanie konkretnego specyfiku i dobrać go do typu cery i problemu, z jakim się zmagamy. Prawidłowo stosowane kwasy pomagają redukować pierwsze oznaki starzenia, zmniejszają widoczność przebarwień i blizn, wpływają pozytywnie na ogólną kondycję skóry, a także wspomagają walkę z trądzikiem i zmianami skórnymi.

kosmetyki z kwasami

Rodzaje kwasów i ich właściwości

Aby osiągnąć wymarzone efekty należy zapoznać się z właściwościami danego kwasu. Każdy z nich działa w określony sposób, dlatego najpierw musimy zdefiniować problem, by móc go rozwiązać przy pomocy konkretnej substancji. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, z jakimi rodzajami kwasów możemy się spotkać i jakimi właściwościami się charakteryzują. Zasadniczo kwasy dzielimy na trzy podstawowe grupy, czyli kwasy Alfa-Hydroksylowe (AHA), kwasy Beta-Hydroksylowe (BHA), kwasy Polihydroksylowe (PHA). Przyjrzyjmy się bliżej każdej z grup.

Kwasy Alfa-Hydroksylowe (AHA)

Kwasy z tej grupy mają właściwości eksfoliujące i rozjaśniające. Z tego względu polecane są przede wszystkim skórom pozbawionym blasku i z przebarwieniami. Oprócz tego wspomagają procesy produkcji kolagenu i odnowy naskórka. Poleca się je więc także cerom dojrzałym i suchym. Wśród kwasów AHA znajdziemy między innymi:

  • Kwas glikolowy – jest to najlepiej znany i przebadany z kwasów. Otrzymuje się go z trzciny cukrowej, a jego niskocząsteczkowa budowa umożliwia wnikanie wgłąb skóry. Pomaga zwalczać zmarszczki, przebarwienia i stymuluje odnowę skóry na poziomie komórkowym.
  • Kwas migdałowy – ze względu na większą cząsteczkę, kwas ten jest łagodniejszy i nie działa na poziomie głębokich warstw skóry. Ma za to działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego poleca się go osobom zmagającym się z trądzikiem.
  • Kwas mlekowy – jest to jeden z ciekawszych kwasów. Jego właściwości zależą bowiem od stężenia. Jeśli używamy kwasu o stężeniu do 10% możemy liczyć na nawilżenie. Na wyższym poziomie, ma on właściwości złuszczające. W bardzo niskim stężeniu można go stosować do regulacji pH.
  • Kwas szikimowy – ma działanie antybakteryjne, jest więc dobry dla cery trądzikowej. Nawet bardzo niskie stężenia mają większą moc eksfoliacji niż kwas glikolowy w wysokim. Jednak w opozycji do kwasu glikolowego nie podrażnia skóry i jest łagodny.

Kwas Beta-Hydroksylowe (BHA)

Właściwości kwasów BHA mają zbawienny wpływ na cery tłuste, problematyczne i trądzikowe. Wszystko za sprawą tego, że rozpuszczają się w tłuszczach, dzięki czemu mogą przenikać przez warstwę sebum. W tej grupie znajdziemy tylko jeden kwas, a mianowicie:

  • Kwas salicylowy – pomaga cerom trądzikowym i tłustym. Wnika głęboko w skórę, dzięki czemu zmniejsza widoczność porów. Ma też działanie antybakteryjne przez co hamuje powstawanie nowych zmian skórnych.

Kwasy polihydroksylowe (PHA)

Kwasy z tej grupy charakteryzują się wyjątkowo łagodnym działaniem. Pomimo że ich właściwości można porównać do kwasów AHA, w przypadku ich stosowania ryzyko podrażnień jest mniejsze. Poleca się je cerom wrażliwym, suchym i pozbawionym blasku i jędrności. Kwasy te nawilżają, wyrównują koloryt cery i działają pozytywnie na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Kwasy z tej grupy to:

  • Glukonolakton – jest to wykazujący delikatne działanie antyoksydant, który dodatkowo pomaga działać innym substancjom z grupy przeciwutleniaczy. Pomaga naprawić uszkodzenia skóry wywołane szkodliwym działaniem promieni UV. Ponadto świetnie oczyszcza i wygładza skórę.
  • Kwas laktobionowy – wspomaga procesy produkcji kolagenu i spłyca zmarszczki. Oprócz tego łagodzi stany zapalne i nawilża. Polubią go cery naczynkowe i wrażliwe.

Jak prawidłowo stosować kosmetyki z kwasami

Wprowadzanie kwasów do codziennej pielęgnacji powinno być poprzedzone wnikliwym zapoznaniem się z zaleceniami producenta. Musimy dowiedzieć się jak często stosować kwas, w jakiej ilości, a nawet w jakiej kolejności w stosunku do innych kosmetyków w danej rutynie pielęgnacyjnej. Jeżeli nie chcemy aby doszło do podrażnień powinniśmy zrezygnować z innych składników aktywnych podczas kuracji kwasami. Na bok powinniśmy odłożyć kosmetyki z witaminą C, czy retinoidy. Włączając kwasy do pielęgnacji powinniśmy stopniowo budować tolerancję skóry na te substancje. Ich działanie opiera się na celowym podrażnianiu skóry, dzięki czemu uruchomić się mają procesy naprawcze. Jeżeli jednak przesadzimy albo z ilością kwasu, albo z częstotliwością jego stosowania możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Co więcej, stosując kwasy musimy działać dwutorowo. Z jednej strony złuszczanie i aktywacja procesów naprawczych z drugiej strony stosowanie kosmetyków o działaniu wspomagającym odbudowę warstwy hydrolipidowej.

Jak dobrać stężenie i jak często stosować kwasy?

Swoją przygodę z kwasami najlepiej jest rozpocząć od bardzo niskich stężeń, by dowiedzieć się jak reaguje nasza skóra. W zależności od zastosowanego kwasu, warto jest oscylować w granicach od 2 do 5%. Ważne jest, by nie przekraczać zaleceń producenta, gdyż w najgorszym przypadku niestosowanie się do instrukcji, może skutkować poparzeniem skóry. W zależności od tego, jaki rodzaj kosmetyku stosujemy, możemy pozostawić go na skórze do wchłonięcia lub zmyć po określonym czasie. Absolutnie nie powinniśmy zostawiać kwasu dłużej niż zaleca producent. Aby mieć pewność bezpieczeństwa stosowania i uniknąć niepożądanej reakcji, warto przed aplikacją na twarz, zrobić próbę uczuleniową np. na skórze za uchem. Co do samej częstotliwości stosowania, przyjmuje się, że kwasy o niskich stężeniach można bezpiecznie stosować nawet codziennie, wystarczy obserwować skórę i reagować na ewentualne podrażnienia. Kwas o stężeniu powyżej 20% stosujemy przeważnie tylko raz w tygodniu.

kosmetyki z kwasami

Komu poleca się kuracje kwasami?

Ze względu na szerokie spektrum działania oraz dużą różnorodność kwasów, mogą one być stosowane w zasadzie przy każdym typie cery. Musimy tylko wiedzieć, jaki dobrać kwas do jakiego rodzaju skóry. Inne będą skuteczne w przypadku cer suchych, inne w przypadku cer tłustych, a jeszcze inne sprawdzą się przy cerze naczynkowej. Kwasy polihydroksylowe są polecane cerom suchym i wrażliwym. Kwasy z grupy AHA o znacznie silniejszym i bardziej drażniącym działaniu sprawdzą się osobom ze skórą dojrzałą i raczej odporną na podrażnienia. Kwas salicylowy z grupy BHA z kolei to remedium na problemy cer trądzikowych i tłustych. Po kwasy sięgać mogą więc osoby z problemem suchej skóry, zmagające się z uporczywymi zmianami skórnymi, a także z cerą dotkniętą oznakami starzenia oraz pozbawioną jędrności i blasku.

Jakie efekty daje stosowanie kwasów?

Prawidłowe stosowanie kwasów przynosi wiele wymiernych korzyści dla kondycji i wyglądu naszej skóry. Przede wszystkim mają one świetne właściwości złuszczające. Pozbycie się martwego naskórka przywraca blask i gładkość szarej i zmęczonej cerze. Wybierając właściwy kwas możemy liczyć też na pobudzenie skóry do uruchomienia procesów odnowy, w tym do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Kwasy pomagają też w walce z trądzikiem, regulują wydzielanie sebum i zmniejszają widoczność porów. Oprócz tego wykazują wysoką skuteczność w działaniu anty-aging, redukują widoczność blizn i przebarwień. Co więcej, kuracja kwasami przygotowuje twarz do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych wspomagając wchłanianie innych, odżywczych substancji. Dzięki nim przenikają one w głębsze warstwy skóry i wzmaga się ich działanie.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania kwasów

Stosowanie kwasów jest wskazane wówczas, gdy zmagamy się między innymi z trądzikiem, nadmierną produkcją sebum oraz gdy nasza skóra potrzebuje dogłębnego oczyszczenia. Kwasy warto stosować też, gdy mamy na twarzy przebarwienia hormonalne, posłoneczne i potrądzikowe. Kuracja pomoże też przy widocznych bliznach. Łagodne kwasy z kolei wspomogą nawilżenie skóry, złagodzą stany zapalne i zadziałają kojąco. Przeciwwskazaniem do stosowania kwasów są między innymi choroby wirusowe, otwarte rany, skaleczenia i otarcia. Z kuracji kwasowej powinny też zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, gdyż w tym okresie zmieniona jest gospodarka hormonalna przez co skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i powstawanie plam. Kwasów nie należy też stosować w aktywnej fazie chorób dermatologicznych oraz podczas antybiotykoterapii i przyjmowania witaminy A.

kosmetyki z kwasami

Kiedy najlepiej stosować pielęgnację opartą na kwasach i co z ochroną przeciwsłoneczną?

Przyjęło się mówić, że kwasy najlepiej jest stosować w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z faktu, że podczas jesieni i zimy w naszej strefie klimatycznej, mamy mniej słońca. Stosowanie kwasów uwrażliwia cerę na działanie promieni słonecznych. Podczas ekspozycji na promieniowanie może dojść do powstawania przebarwień, a nawet do poparzeń skóry. Aby uniknąć niepożądanych efektów koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrem o wysokim faktorze ochrony przeciwsłonecznej. Niezależnie od aury i pory roku, warto stosować krem z spf30 lub spf50. Filtry wchłaniają lub odbijają promienie, chroniąc tym samym naszą skórę przed ich szkodliwym działaniem. Należy podkreślić, że filtry dobrze jest stosować przez cały rok, przy kuracji kwasami jest to jednak krok niezbędny w codziennej pielęgnacji.

Leave a Reply