Blog

Jak rozliczyć PIT online?

by in Finanse 9 marca, 2022

Niezależnie od tego, czy w ubiegłym roku prowadziliśmy własną działalność gospodarczą, pracowaliśmy na etacie czy czerpaliśmy zyski z dochodów pasywnych w postaci wynajmu nieruchomości, musimy złożyć stosowną deklarację aby rozliczyć się z podatku. Istnieje kilka sposób na to, by to zrobić. Który z nich jest najkorzystniejszy?

Wykorzystać to, co może dziś zaoferować technologia

Postępujące zmiany technologiczne i proces cyfryzacji, który można zaobserwować także w jednostkach administracji publicznej znacząco ułatwiły obywatelom dopełnianie wielu formalności. Dziś nie trzeba już wybierać się do konkretnego Urzędu Skarbowego aby tam złożyć papierową deklarację lub płacić osobom trzecim za to, by wykonały dla nas rozliczenie. Złożyć PIT online jest w stanie każdy, kto dysponuje dostępem do Internetu i komputerem bądź urządzeniem mobilnym. Ma to szereg zalet. Do największych z nich należy duża elastyczność, bowiem nie trzeba dostosowywać się do godzin pracy urzędów, które najczęściej pokrywają się z tymi, w jakich sami realizujemy zawodowe obowiązki, co nierzadko wymuszało konieczność brania urlopu. Deklarację w formie elektronicznej można wypełnić i wysłać w dowolnie wybranym dniu i czasie. Zostaniemy poinformowani o tym, że jej doręczenie się powiodło poprzez specjalne potwierdzenie, które warto zachować i dołączyć do przechowywanej dokumentacji. Istotne jest również to, że takie rozwiązanie jest bezpieczne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by korzystać ze sprzętu na którym zainstalowano oprogramowanie antywirusowe oraz łączyć się z Internetem przy pomocy własnej sieci, a nie tych publicznych.

Kilka dostępnych rozwiązań pozwalających rozliczyć się elektronicznie

PIT online można rozliczyć posługując się kilkoma metodami. Pierwsza z nich to skorzystanie z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów platformy e-PIT. Zatrudnieni na etacie będą posiadali tam zeznanie przygotowane na podstawie dokumentów przekazanych przez pracodawców, które wystarczy zweryfikować a następnie zaakceptować przy pomocy jednego kliknięcia. Gotowe! Każdy ma również możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian takich jak ulgi podatkowe czy nazwa konkretnej organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Drugim rozwiązaniem jest pobranie programu do rozliczeń, w którym wybierzemy właściwy rodzaj deklaracji, wypełnimy ją danymi, a następnie wyślemy. To wymaga nieco większego zaangażowania ale wciąż jest wygodne i stosunkowo bezproblemowe w wykonaniu. Należy mieć tylko na uwadze to, by korzystać z programów pochodzących z zaufanych źródeł.

Leave a Reply