Blog

Pity 2022 – jak rozliczać?

1 stycznia, 2022

Już niebawem pracownicy, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą, będą zobowiązane rozliczyć się z podatku dochodowego, składając stosowną deklarację. Na mocy zmian w przepisach, jakie miały miejsce pod koniec 2021 roku, większość podatników zastanawia się, jak prawidłowo złożyć zeznanie i co w nim uwzględnić?

Polski Ład – od 2022 roku

Uchwalone pod koniec ubiegłego roku przepisy podatkowe noszą popularnie nazwę Polskiego Ładu. Nie jest tajemnicą, że wielu podatników, a nawet specjalistów do spraw księgowości czy płac nie odnajduje się w nowych regulacjach. Co więcej, przepisy te są na bieżąco korygowane, co dodatkowo potęguje problem. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązują one od 1 stycznia 2022 roku, a więc będą dotyczyły zeznań podatkowych składanych w 2023 roku za rok 2022. Tymczasem w tym roku wszyscy podatnicy składają deklaracje na starych zasadach, a więc podobnie, jak w latach poprzednich. Pity 2022 nie powinny więc sprawić większego problemu ani pracownikom, ani osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym bądź księgowym, który doradzi bądź wypełni za nas deklarację podatkową.

Jak się rozliczać w 2022 roku?

W 2022 roku obowiązują nas terminy podatkowe – dla większości podatników jest to 30 kwietnia (w tym roku składamy deklaracje aż do 2 maja, gdyż termin podatkowy wypada w sobotę. Jedynie osoby składające PIT 28 mają nieco mniej czasu, gdyż muszą dopełnić obowiązku do 28 lutego 2022 roku. Podatnicy wciąż mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co ważne, podatników rozliczających się według skali wciąż obowiązuje drugi próg podatkowy w wysokości 85 528 zł. Dopiero od kolejnego roku będą oni mogli skorzystać z wyższego progu podatkowego, który wynosi 120 000 zł. W 2021 roku obowiązywała także niższa kwota wolna od podatku, którą należy uwzględnić, składając deklarację. Wciąż mamy prawo do odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej, która finalnie obniży wysokość płaconego podatku. Pamiętajmy, że rozliczenia możemy dokonać tradycyjnie, dostarczając dokumenty do urzędu skarbowego. Z drugiej strony możemy też rozliczyć się elektronicznie, za pomocą interaktywnych formularzy. Ważną zmianą jest niedostępność aplikacji e-Deklaracje, za pomocą której korzystaliśmy z usługi Twój e-Pit. Niemniej jednak wciąż jest ona dostępna w nowej aplikacji, jaką jest e-Urząd Skarbowy. Oczywiście, możemy również wspomagać się komercyjnymi programami do wypełnienia i wysyłania zeznać podatkowych.

Zostaw komentarz