Blog

Kaski ochronne i znaczenie ich poszczególnych kolorów

by in Firma 26 sierpnia, 2021

We wszystkich pracach fizycznych, a już zwłaszcza tych dotyczących wysokiego ryzyka, najważniejsza jest odpowiednia ochrona pracownika. Jako pracodawca musimy zatem zadbać o wyposażenie naszego podwładnego w niezbędne elementy ubioru, które uchronią go przed niebezpiecznymi wypadkami. Jednym z najważniejszych elementów takiego wyposażenia jest kask ochronny. Jego celem jest ochrona głowy oraz odcinka szyjnego każdej osoby, która poprawnie nosi taki tzw. hełm. Czy wiedziałeś jednak o tym, że kolor takiego kasku ma szczególne znaczenie?

Różne kolory – różne stanowiska

W polskim prawie wymagane jest od pracodawcy, aby to on zapewnił podstawowe środki ochrony życia i zdrowia swoim pracownikom. Przepis ten jest konsekwentnie przestrzegany na placu budowy, halach produkcyjnych oraz przy robotach ziemnych i podziemnych. Oczywiście, to tylko przykłady. Miejsc pracy, w których wymagane jest noszenia takiego kasku ochronnego jest znacznie więcej.

Kaski ochronne produkowane są w różnych rozmiarach oraz kolorach. I nie bez powodu takie hełmy posiadają różne barwy. Obecnie nie ma żadnych przepisów określających oznaczenia poszczególnych kolorów kasków ochronnych. Przyjęło się jednak zwyczajowo, że poszczególne kolory są przypisywane do rangi istniejących stanowisk na takiej przykładowej budowie. To właśnie dlatego, wielu pracodawców, decyduje się na zamieszczenie w wewnętrznym regulaminie firmy konkretnych informacji odnośnie wyboru kolorystyki kasków ochronnych.

Kaski ochronne i ich kolory – wyjaśniamy co oznaczają

O tym jak ważne jest noszenie dopasowanego i wygodnego kasku ochronnego wie każdy. O znaczeniu poszczególnych kolorów – wie tylko mniejszość. Jako pracodawca warto zatem znać znaczenie kolorów kasków ochronnych. Wprowadzenie ich na stałe na plac budowy ułatwi pracę oraz komunikację wszystkim osobom, które znajdują się w tym miejscu. Kaski ochronne posiadają następujące kolory:

  • Czarny – jest noszony przez architektów;
  • Biały – to inżynierowie, inspektorzy, a także kierownicy;
  • Pomarańczowy – geodeci;
  • Niebieski – noszą energetycy, elektrycy lub operatorzy maszyn. Osoby z niebieskim kaskiem określane są jako osoby do zadań specjalnych;
  • Żółty – jako ten najpopularniejszy jest noszony przez pracowników fizycznych;
  • Zielony – pracownicy BHP;
  • Czerwony – to praktykanci oraz goście budowy;
  • Szary – kask ten nie jest przyporządkowany do żadnego stanowiska.

Jak zatem widać wprowadzenie na stałe takich oznaczeń pomoże Ci dużo szybciej i łatwiej znaleźć np. architekta Twojej budowy. Dzięki takiemu oznaczeniu ułatwisz także komunikację pomiędzy swoimi pracownikami, a więc praca będzie szła szybciej i sprawniej.

Leave a Reply