Blog

Cystersi w Gościkowie

by in Inne, Podróże 12 lipca, 2020

Cystersi to niezwykłe zgromadzenie zakonne, których dzieje skutecznie pobudzają naszą wyobraźnię. Efekt? Wycieczki śladem cysterskich opactw cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a każda z takich wypraw stać się może jedyną w swoim rodzaju przygodą. W czasie takich wypraw można nie tylko lepiej poznać dzieje Polski i polskich cystersów, ale też zapoznać się z wieloma cennymi perełkami dawnej architektury.

Gdzie warto się wybrać? Jedną z tych miejscowości, które będą ważnym punktem na trasie wycieczki szlakiem cystersów, jest Gościkowo. Ta niewielka wieś może się pochwalić wielką atrakcją – pocysterskim opactwem, obok którego nie można przejść obojętnie. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca oraz zabytku, które przyciąga tu rzesze turystów?

Samo Gościkowo to bardzo ciekawa wieś, której wielkim walorem jest położenie na terenie Pojezierza Łagowskiego – malowniczej krainy, której warto poświęcić swój czas. Pobliskie jezioro oraz okolica pełna ciekawych zabytków – oto atrakcje, dzięki którym wypoczynek w tej części kraju stanie się ciekawym doświadczeniem dla każdego z nas.

A że na terenie Gościkowa zabytki sakralne zajmują miejsce najważniejsze, to na nich skupia się uwaga gości. Co warto tutaj zobaczyć? Na terenie tej wsi zachwycają dwa obiekty: klasztor pocysterski oraz wczesnogotycki kościół parafialny z XIII wieku. Przebudowana w barokowym stylu świątynia oraz sąsiadujące z nią zabudowania poklasztorne intrygują turystów, są też najlepszą wizytówką tej miejscowości. A że dodatkową atrakcją jest tu urządzona w dawnym klasztorze niewielka placówka muzealna, każdy z nas może w tym miejscu w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę i na temat historii, i na temat sztuki sakralnej. W okolicy jest wiele atrakcji, do najciekawszych należy zamek w Łagowie oraz Międzyrzecki Rejon umocniony.