Blog

Jakie są objawy grzybicy pochwy?

13 lipca, 2020

Grzybica pochwy to jedno z najczęściej występujących zakażeń. Jej objawy są łatwo rozpoznawalne i należą do nich: uporczywy świąd, ból i pieczenie w okolicach intymnych, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej pochwy, czasem zdarza się ból w podbrzuszu.

Typowo charakterystycznym objawem grzybicy pochwy są gęste, serkowate, a czasami grudkowate białawe upławy, których zapach porównać można do pleśni. Dodatkowymi objawami wskazującymi na grzybicę pochwy są częste oddawanie moczu, uczucie nieopróżnionego do końca pęcherza moczowego, zmiany w wyglądzie sromu (pęknięcia skóry). Dotyczą one zazwyczaj przewlekłej i nawracającej postaci zakażenia. Objawy grzybicy pochwy są zbieżne z tymi, które występują również w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy oraz innych kobiecych schorzeń.

Fakt ten jest istotny, gdyż zaleca się, aby po zaobserwowaniu u siebie objawów nie zwlekać z wizytą u ginekologa i zasięgnąć fachowej porady. Powodami grzybicy pochwy mogą być różne przyczyny począwszy od terapii hormonalnej, antykoncepcji, siedzącego trybu życia, długotrwałego stresu, stosowania wkładek domacicznych, spirali, niedopasowanej bielizny, diety obfitującej w duże ilości cukru, korzystania z publicznych toalet , zakaźny partner, znajdowanie się w grupie zwiększonego ryzyka(cukrzyca czy otyłość). Grzybica pochwy dotyka kobiety ze względu na cewkę układu moczowego, która u kobiet jest krótsza i szersza od męskiej, w związku z tym jest bardziej narażona na atak patogenów. Dodatkowo ujście cewki moczowej u kobiet znajduje się blisko odbytu, dlatego łatwo jest o infekcję pochwy czy układu moczowego drobnoustrojami bytującymi w odbytnicy.

Grzybica pochwy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dla kobiet, dlatego w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto przestrzegać kilku zaleceń, aby uniknąć grzybicy pochwy. W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą warto na czas leczenia grzybicy je odstawić. Natomiast w trakcie antybiotykoterapii warto przyjmować dopochwowe lub doustne preparaty zawierające bakterie produkujące kwas mlekowy. Do walki z grzybicą pochwy należy również dostosować dietę(ograniczenie słodyczy, większa ilość warzyw, produktów mlecznych), w przypadku cukrzycy należy dbać o normalizację glikemii, gdyż cukier zawarty w moczu ułatwia namnażanie drożdżaków.

Kolejny ważny czynnik to higiena intymna. Szczególnie ważne jest to w przypadku kobiet aktywnych seksualnie, czynnie uprawiających sport. Aby zadbać o higienę intymną warto stosować specjalnie do tego przeznaczone płyny do higieny intymnej, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego, stosować chusteczki do higieny intymnej. Warto zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz kąpieli pod prysznicem, z jak najmniejszą liczbą perfumowanych środków myjących. Istotny przy profilaktyce grzybicy pochwy jest dobór odpowiedniej bielizny, powinna być ona z wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Nie powinna być za obcisła. Przede wszystkim nie korzysta się z cudzych ręczników, gabek, czy myjek. Używany poapier toaletowy powinien być biały lub szary i bez zapachu – barwniki i substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia.