Blog

Jak oszczędzać w gorszych miesiącach?

by in Finanse, Inne 30 maja, 2020

Co miesiąc przychodzi ten dzień, w którym trzeba wpłacić ratę zadłużenia. Jeśli za każdym razem zastanawiasz się, jak znaleźć pieniądze na spłatę, to przeczytaj 3 najlepsze pomysły na szybkie i skuteczne odkładanie pieniędzy. Może po lekturze tego tekstu „zaciskanie pasa” będzie odrobinę łatwiejsze?

Kolekcjonuj paragony

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ale zbieranie paragonów jest naprawdę mądrą taktyką. Dzięki temu nie umknie Ci żaden wydatek  – nawet ten pozornie nieistotny. Gdy pod koniec miesiąca będziesz liczył wszystkie koszty, przekonasz się, że nawet te drobne zakupy robią wielką różnicę. Jak trzymać rachunki pod kontrolą? Po prostu za każdym razem, gdy płacisz za coś w sklepie, poproś o paragon. Wszystkie dokumenty zbieraj w jednym miejscu i pod koniec tygodnia lub miesiąca skrupulatnie wszystko spisuj i zliczaj. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje finanse są pod całkowitą kontrolą.

Stwórz budżet

Jednym ze skuteczniejszych i najprostszych sposobów na oszczędzanie jest systematyczne prowadzenie budżetu. Prosta tabelka w zeszycie, dokument w Excelu lub aplikacja w telefonie mogą sprawić, że już nigdy więcej nie zaskoczy Cię stan finansów. Aby stworzyć budżet, wystarczy znać kwotę swoich miesięcznych wydatków oraz przychodów. Zestaw je ze sobą w dwóch kolumnach i oblicz, czy koszty na pewno nie są wyższe niż Twoja wypłata. Systematycznie sprawdzaj, na co możesz sobie pozwolić, a co jest całkowicie poza Twoim zasięgiem.

Odkładaj na konkretny cel

W oszczędzaniu bardzo ważna jest motywacja. Nawet najlepiej stworzony budżet nie będzie skuteczny, jeśli za każdym razem nie będziesz pamiętał o wyznaczonym wcześniej celu. Czy na pewno pamiętasz, dlaczego oszczędzasz? Pomyśl o swoim punkcie docelowym. Spłata rat nie będzie przecież trwała wiecznie. Zastanów się nad tym, co sobie kupisz, gdy uregulujesz całe zadłużenie. Zaznacz datę oddania ostatniej daty czerwonym kółkiem w kalendarzu. To powinno być skuteczną motywacją, która pomoże Ci podejść do zadania z pozytywnym nastawieniem.

Leave a Reply