Blog

Techniki relaksacyjne, które warto znać

by in Inne 26 grudnia, 2021

Każda osoba jest narażona na stres i nerwy, które mogą wynikać z różnych czynników. Jeśli borykasz się z negatywnymi emocjami i czujesz się roztargniony, to powinieneś znać kilka prostych technik relaksacyjnych. Pomogą Ci one odzyskać spokój ducha i poczuć harmonię. Niezależnie od tego, jaki czynnik doprowadził Cię do stresu (praca, szkoła, dom), wykorzystując techniki relaksacyjne łatwiej Ci będzie poradzić sobie z trudną sytuacją.

Oddychanie

Jedną z najprostszych i najbardziej znanych technik relaksacyjnych jest oddychanie. Aby jednak było ono skuteczne, należy oddychać w prawidłowy sposób. Aby się zrelaksować, oddychaj głęboko i przez nos. Głębokie wdechy dotlenią organizm i pomogą Ci zredukować napięcie. Warto ćwiczyć technikę głębokiego oddychania, ponieważ można ją stosować w każdym miejscu i o każdej porze.

Taką technikę możesz wykorzystywać w pracy, w szkole, na zakupach i w każdej sytuacji, która powoduje u Ciebie stres. Niedotlenienie organizmu może być przyczyną gorszego samopoczucia i spadku nastroju. Jeśli odczuwasz taki problem, to najpierw postaraj się wykorzystać technikę relaksacyjną opartą na oddechu. Istnieje duża szansa, że kilkuminutowa sesja przyniesie zadowalające rezultaty.

Tai chi

Ćwiczenia tai chi, opierają się na ruchu ciała i są przeznaczone dla osób w różnym wieku. Podczas ćwiczeń można się zrelaksować, poprawić koncentrację oraz przemyśleć swoje decyzje. Ruchy dłoni i całego ciała odbywają się w powolnym tempie, co niewątpliwie uspokaja i pozwala zapomnieć o zdenerwowaniu. Jest to jedna z technik relaksacyjnych, do których nie potrzeba specjalnego przygotowania. Aby ćwiczyć tai chi, nie trzeba kupować specjalnego sprzętu, wystarczą wygodne ubrania i odrobina czasu. Nawet parę kilkunastominutowych sesji w tygodniu pozwala odzyskać równowagę i uspokoić skołatane nerwy. Obecnie w internecie można znaleźć wiele kursów tai chi, oraz poradników na ten temat.

Wizualizacja

Kolejną prostą techniką relaksacyjną dla każdego jest wizualizacja. Polega ona na pracy wyobraźni i wywoływaniu w głowie obrazów, które nas uspokajają. Możesz wyobrażać sobie las, morze, plażę lub inne ulubione miejsce, które Cię uspokaja. To ty decydujesz o tym, co najbardziej Cię relaksuje. Podczas wizualizacji możesz wykorzystywać też oddech. Taka metoda najlepiej działa, jeśli znajdujemy się w cichym i ustronnym miejscu. Możesz wyobrazić sobie całą wycieczkę po miejscu, do którego się przeniosłeś, zwracaj uwagę na szczegóły i skoncentruj się na tym, co widzisz. Wizualizacja wprowadza w przyjemny stan i pozwala się zrelaksować.

Leave a Reply