Blog

Co to jest kalkulator BMI i jak z niego korzystać?

by in Kalkulatory 20 kwietnia, 2023

Co to jest kalkulator BMI i jak z niego korzystać?

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu usłyszał takie pojęcie, jak kalkulator BMI jednakże większość z nas oprócz samego kojarzenia nazwy nie ma pojęcia, czym jest ten kalkulator czy też, do czego służy. Druga część osób znających to określenie zapewne wie dokładnie, czym jest oraz do czego go wykorzystujemy. W poniższym artykule postaram się w jak najprostszy sposób przybliżyć termin, jakim jest kalkulator BMI oraz do czego on służy.

Co to jest kalkulator BMI?

Jest to nic innego jak narzędzie wykorzystywane do określenia tego, czy mamy odpowiednią wagę do swojego wzrostu. Jest on bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze, ponieważ od razu jest on w stanie określić naszą normę. W dzisiejszych czasach znaczna większość społeczeństwa zaczęła dbać o swoją sylwetkę oraz poprawę kondycji, więc jednym z najbardziej wiarygodnych wyznaczników naszej normy jest właśnie kalkulator BMI.

W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że kalkulator BMI istnieje prawie 200 lat. Został opracowany w 1832 roku przez Lamberta Adolphe Jacques Quételeta – belgijskiego astronoma, matematyka, czy statystyka. Używane w dzisiejszych czasach określenie BMI weszło w życie prawie 140 lat później.

Jak obliczyć współczynnik BMI?

Sam proces obliczania współczynnika BMI jest znacznie prostszy, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Aby go obliczyć, musimy jedynie znać swój dokładny wzrost oraz wagę. Wzór, z jakiego korzystamy, jest uniwersalny dla obu płci. Współczynnik BMI oblicza się na podstawie wzoru BMI = masa ciała/wzrost². Wzrost zawsze w m np. 1,8 m; 1,53 m. Waga natomiast musi zawsze zostać podana w kg np. 78 kg, 104 kg.

Po samodzielnym obliczeniu BMI wynik, który uzyskaliśmy, musimy sprawdzić z dostępnymi w internecie tabeli. W pierwszej kolejności znajdujemy uzyskany wynik, po czym możemy odczytać, w jakiej grupie się znaleźliśmy. Jeśli mamy natomiast jakieś wątpliwości, czy też obawy przed skorzystaniem ze wzoru możemy w tym celu skorzystać z dostępnym w internecie stron z kalkulatorami BMI. Pokażą one nam od razu nasz współczynnik BMI oraz to, w jakiej grupie się znajdujemy. 

Przed skorzystaniem z internetowego kalkulatora BMI warto zaznaczyć, że większość przeznaczona jest dla osób dorosłych i żeby obliczyć BMI dziecka trzeba albo trochę dłużej poszukać, albo samodzielnie obliczyć co w tym przypadku da nam znacznie bardziej wiarygodny wynik.

Normy BMI

Zdrowa osoba dorosła mająca prawidłowy stosunek wagi do wzrostu będzie miała wskaźnik BMI mieszczący się w przedziale 18,5 do 24,9. Jeżeli BMI jest na poziomie niższym niż 18,5 świadczy to o niedowadze. Jeżeli wskaźnik BMI pokazuje nam 25,0 do 29,9 świadczy to o nadwadze. Poniżej przedstawię interpretację poszczególnych wyników.

Poniżej 16,0 – wygłodzenie

16,0 – 16,9 – wychudzenie

17,0 – 18,5 – niedowaga

18,5 – 24,9 – prawidłowa waga

25,0 – 29,9 – nadwaga

30,0 – 34,9 – otyłość stopnia I

35,0 – 39,9 – otyłość stopnia II

powyżej 40,0 – otyłość stopnia III

W przypadku wystąpienia BMI na poziomie powyżej 25, a nawet i 30 należy udać się na konsultację do dietetyka, który pomoże nam powrócić do wagi prawidłowej. Jeżeli nie zaczniemy szybko działać, może się to później przerodzić w poważne problemy ze zdrowiem.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, sam proces obliczenia współczynnika BMI jest bardzo prosty. Obliczając ten współczynnik chociaż raz na jakiś czas, będziemy w stanie określić normę, w jakiej obecnie się znajdujemy. O zdrowie należy dbać cały, ale to właśnie ten moment da nam informację, czy nadszedł już czas na zwiększenie aktywności lub zmianę nawyków żywieniowych.

Leave a Reply