Blog

Jak przygotować naturalną odżywkę do włosów?

by in Uroda 17 kwietnia, 2023

Jak przygotować naturalną odżywkę do włosów?

Odżywki do włosów są częścią codziennej pielęgnacji, o której nie warto zapominać. Tylko dzięki prawidłowemu oczyszczaniu skóry głowy i nakładaniu odżywek, możemy otrzymać zdrowe, lśniące i mocne włosy. Jednak nie wszystkie drogeryjne specyfiki przynoszą pozytywne efekty. Warto postawić na naturalne kosmetyki, które można przygotować samemu. Z czego zrobić dobrą odżywkę do włosów w domowych warunkach?

Jajka

Odżywki do włosów stają się coraz bardziej popularne. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że już w średniowieczu kobiety stosowały różnego rodzaju naturalne maseczki do włosów, które miały poprawić ich kondycję, a przede wszystkim wygląd. Jedną z praktyk stosowanych przez poprzednie pokolenia, było wcieranie we włosy surowego jaja kurzego. Warto wziąć to pod uwagę przygotowując naturalną odżywkę do włosów. Co dodać do jajek, by wzmocnić działanie domowego kosmetyku?

  • Wysokiej jakości oliwę z oliwek 
  • olej kokosowy 
  • olej z czarnuszki

Stosując odżywkę z rozbitego jajka i łyżki wybranego oleju, otrzymamy niemal natychmiastowy efekt. Włosy zyskają blask i naturalne wygładzenie. Zabieg najlepiej jest wykonywać po każdym myciu głowy. Odżywkę nakładamy na rozczesane, wilgotne włosy i pozostawiamy na minimum godzinę. Następnie spłukujemy i przystępujemy do dalszej pielęgnacji. Do odżywki z jajek i oleju warto dodać także kilka kropel naturalnego olejku eterycznego, który sprawi, że włosy będą pięknie pachnieć nawet przez kilka dni. 

Mleko i miód

Naturalną odżywkę do włosów można wykonać także z mleka i miodu. Najlepszym wyborem będzie mleko roślinne dostarczające włosom wiele wartości odżywczych. Miody mają właściwości wzmacniające, dlatego rewelacyjnie sprawdzają się u osób, których włosy są podatne na wypadanie i często się łamią. Jak wykonać odżywkę z tych dwóch składników krok po kroku?

  • Szklankę mleka roślinnego podgrzewamy nie doprowadzając do wrzenia
  • Przelewamy mleko do szklanej, sterylnej miseczki
  • Dodajemy partiami miód, aż do otrzymania maseczki o konsystencji balsamu do ciała 
  • Powstałą mieszankę nakładamy na włosy, szczególnie wcierając ją w końcówki

Ilość potrzebnego miodu jest zależna od jego rodzaju. Najlepiej sięgnąć po naturalny miód pszczeli. Warto jednak pamiętać, że posiada on właściwości rozjaśniające. Regularne stosowanie takiej odżywki może więc prowadzić do zmiany koloru włosów. Odżywkę z miodu i mleka nakładamy na włosy tuż po umyciu. Nie stosujemy jej na nasadę, a jedynie wcieramy we włosy od wysokości ucha. Pozostawiamy na maksymalnie 40 minut. Włosy z nałożoną odżywką pozostawiamy wolne. Nie należy owijać ich folią ani ręcznikiem, które ograniczą dostęp powietrza. Po tym czasie przystępujemy do ponownego mycia. 

Miazga aloesowa 

Aloes to roślina silnie nawilżająca. Posiada bardzo szerokie zastosowanie. Nie jest trudna w uprawie, dlatego warto ją hodować. Przeciętymi kłączami aloesu można przecierać poparzoną przez słońce skórę, swędzące ukąszenia komarów, czy blizny. Aloes jest również bazą do bardzo dobrej odżywki. Wystarczy do miazgi aloesowej, otrzymanej ze zgniecionych liści, dodać łyżeczkę naturalnego jogurtu. Taka maseczka do włosów pomoże je prawidłowo odżywić. Dzięki temu staną się mocniejsze, a końcówki przestaną się rozdwajać. Odżywkę aloesową najlepiej stosować raz w tygodniu. Tuż po umyciu włosów i oczyszczeniu skóry głowy nakładamy powstałą mieszankę na włosy i pozostawiamy na całą noc. Następnie spłukujemy letnią wodą. W trakcie spania odżywka do włosów może się ścierać i brudzić pościel. By tego uniknąć, dobrze jest się zaopatrzyć w specjalny turban na głowę. 

Leave a Reply