Najczęstsze urazy barku
Bark zostaje uruchamiany podczas każdej aktywności górnej części ciała. Nic dziwnego, że tak często diagnozowane są urazy stawu barkowego. Okazuje się, że z takimi borykają się nie tylko zawodowi sportowcy czy amatorzy uprawiający intensywną aktywność fizyczną. Uraz barku może spotkać każdego z nas.
Sportowcy a urazy barku
Rzeczywiście, to sportowcy częściej cierpią na urazy barku i wymagają leczenia. Do grupy o zwiększonym ryzyku występowania kontuzji tej części ciała zaliczają się siatkarze, tenisiści, piłkarze ręczni i wszyscy, którzy uprawiają sporty siłowe, w tym fitness czy kulturystykę. To dlatego, że właśnie te osoby nadmiernie wykonują ruchy w obrębie stawu barkowego.
Urazy barku rozpoznawane najczęściej
Do ortopedów trafiają pacjenci z różnymi urazami stawów barkowych. Medycy potwierdzają jednak, że najczęściej są one związane z przeciążeniem barku, zwichnięciem czy niestabilnością barku. Rzadziej zgłaszają się pacjenci z nagłymi kontuzjami barku oraz zmianami zwyrodnieniowymi. Te ostatnie przeważnie diagnozowane są u seniorów.
Objawy urazów barku
Na szczęście urazy barku kierują natychmiast pacjentów, do placówek takich jak szpital ortopedyczny. Warszawa posiada takie jednostki prywatne, ale też na NFZ. Natychmiastowa pomoc jest niezbędna, ponieważ uraz stawu najczęściej wiąże się z silnym bólem całej górnej części ciała. Ból jest natężony i zazwyczaj promieniujący, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i poruszanie się. Bez specjalistycznej opieki pacjent nie jest zdolny do jakiejkolwiek aktywności.
Leczenie urazów barku
Oczywiście wiele zależy od rozpoznania, a leczenie zawsze odbywa się przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta. Powszechnie wykonywana jest już artroskopia barku, która nie tylko diagnozuje, ale pozwala od razu przeprowadzić zabieg leczniczy. Dzisiaj to najbezpieczniejsza metoda leczenia stawu barkowego.
Nierzadko konieczna jest również rehabilitacja pacjenta i ta także dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb.
Pamiętajmy, że leczenie urazów barku jest konieczne natychmiast bez względu na rodzaj występującego schorzenia stawu barkowego. Szybko postępująca choroba albo bagatelizowanie ciężkich kontuzji może doprowadzić nie tylko do realizacji inwazyjnej operacji chirurgicznej, ale nawet do trwałych, nieodwracalnych już zmian.