Blog

Schodzący paznokieć (onycholiza) – symptomy, przyczyny i leczenie

by in Medycyna 18 stycznia, 2021

Onycholiza to medyczne określenie, które oznacza, że paznokieć oddziela się od leżącej pod nim skóry. Onycholiza nie jest czymś niezwykłym i ma szereg możliwych przyczyn. W poniższym artykule poznasz zarówno symptomy, jak i sposoby leczenia tej przypadłości.

Symptomy

  • Oderwany paznkieć staje się nieprzejrzysty lub pożółkły.
  • Paznokieć może stać się nieregularny pod względem kształtu i rozmiaru.
  • Kawałki i skrawki paznokcia mogą się łatwo oberwać.

Najczęstsze powody powstawania

1. Uraz – Najczęstszą przyczyną onycholizy jest uszkodzenie ciała. Nawet lekkie urazy mogą być przyczyną onycholizy, jeśli zdarzają się powtarzalnie – np. codzienne stuknięcie długich paznokci na klawiaturze lub blacie. Onycholiza może być także spowodowana przez narzędzia do manicure, które są wciskane pod paznokieć w celu usunięcia zanieczyszczeń czy też wygładzenia paznokcia. 

2. Infekcje – u osób zmuszonych do spędzenia dużej części dnia z rękoma zanurzonymi w wodzie albo używających środków chemicznych, takich jak rozpuszczalniki i środki czyszczące, prawdopodobnie dojdzie do infekcji paznokci, które mogą wywołać onycholizę.

3. Uczulenie – Pewne składniki używane w produktach do pielęgnacji paznokci, mogą także powodować onycholizę, gdy produkty te są niewłaściwie używane. Niektóre składniki występujące w śladowych ilościach w niektórych lakierach i utwardzaczach do paznokci, mogą powodować onycholizę.

4. Działanie niepożądane leku – Osoba może również rozwinąć ten stan paznokcia jako efekt uboczny leków zastosowanych w leczeniu.

5. Aktualne choroby – Jeśli człowiek cierpi na jakąś konkretną chorobę, jej objawem może być onycholiza.

Uwaga – Obecność onycholizy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy może spowodować trwałą zmianę struktury łożyska paznokcia, w którym płytka paznokcia nie będzie się już łączyć z łożyskiem paznokcia.

Sposoby pozbycia się problemu

Leczenie onycholizy najlepiej jest rozpocząć od poznania przyczyny problemu. Wyeliminowanie lub skorygowanie źródła problemu jest najlepszą metodą leczenia. Poniżej przedstawiamy różne sposoby leczenia onycholizy niezależnie które moga sprawdzić się także w twoim przypadku. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. 

  • Obetnij paznokieć, aby uniknąć dalszych urazów. Paznokcie, które oddzieliły się od swoich płytek paznokciowych są podatne na urazy. Zapytaj swojego lekarza, czy może usunąć oddzieloną część paznokcia dla Ciebie w gabinecie. Samodzielne usunięcie paznokcia może spowodować ból, zakażenie albo dalsze obrażenia.
  • Domowe leki, które mogą pomóc w onycholizie obejmują szereg olejków eterycznych. Są dowody na to, że olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu infekcji grzybiczych. Często w połączeniu z olejkiem eterycznym olejek z drzewa herbacianego ma naturalne właściwości przeciwgrzybicze i może sprawić, że dana osoba nie będzie musiała szukać dalszego leczenia.
  • Pewne metody leczenia łuszczycy jamy ustnej mogą poprawić zdrowie paznokci.
  • Leczenie nadczynności tarczycy i niedoboru żelaza może umożliwić normalne odrastanie paznokci.

Leave a Reply