Blog

Zasady diety cukrzycowej

by in Odżywianie 5 lutego, 2022

Dieta cukrzycowa, jak zresztą sama nazwa wskazuje, dedykowana jest dla osób zmagających się z cukrzycą. Mimo że niejednokrotnie jest to element pomijany, to powinien być kluczowym aspektem. Na cukrzycę typu 2 choruje bowiem blisko 90 proc. społeczeństwa. Przy cukrzycy, czyli chorobie należącej do grupy chorób metabolicznych ważne jest poznanie produktów, które można jeść, a których należy unikać szerokim łukiem.

Dlaczego warto wprowadzić dietę cukrzycową?

Na początku warto zastanowić się jednak, czym jest i na czym polega dieta cukrzycowa. Otóż jej głównymi założeniami są:

  • zredukowanie masy ciała,
  • pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wagi,
  • kontrolę metaboliczną cukrzycy.

W przypadku diety cukrzycowej najważniejsze powinno być komponowanie poszczególnych posiłków, bazując na… tabeli indeksu glikemicznego. Należy więc wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, które nie doprowadzą do gwałtownego wzrostu stężenia cukru. Bardzo ważne jest także utrzymywanie regularności i odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie w około 3 lub 4-godzinnych przerwach to zdrowa praktyka, o której warto pamiętać. Jak już wspominaliśmy, dieta cukrzycowa opiera się na przemyślanym doborze produktów spożywczych. I tym sposobem węglowodany powinny stanowić około 45 proc. dziennego zapotrzebowania na energię,białko 15-20 proc., a tłuszcze – 30-25 proc. A jak wygląda kwestia suplementowania? Tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i skupić się na składnikach, w przypadku których stwierdzono niedobory. Skrupulatne informacje i wiedzę na temat cukrzycy, sposobów leczenia, a także diety i zalecanych produktów, znaleźć można na stronie internetowej diabetyk24.pl.  

Dieta cukrzycowa – jakie produkty?

O jakie produkty warto wzbogacić codzienną dietę cukrzycową. Lista rekomendowanych produktów prezentuje się w następująco:

  • pieczywo i makarony pełnoziarniste,
  • chude mięso, np. kurczak, indyk,
  • ryby zarówno te gotowane na parze, jak i grillowane,
  • chudy nabiał, np. sery, jogurty naturalne.

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o produktach, które należy bezwzględnie wyeliminować z diety cukrzycowej. Alkohol, słodycze i napoje słodzone zdecydowanie nie są sprzymierzeńcami diabetyków.

Leave a Reply