Blog

Samotność w związku – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

by in Blog 6 lutego, 2022

Czy to możliwe, aby dwie osoby, które teoretycznie powinny się wspierać, kochać i szanować, tak naprawdę są dla siebie niemal zupełnie obce? Wbrew pozorom samotność w związku jest dość powszechnym zjawiskiem. Najprościej można opisać je słowami – razem, ale jednak osobno.

Samotność w związku nie pojawia się nagle, lecz stopniowo. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień oddalamy się od siebie. Terminem, który najlepiej definiuje tę sytuację jest „obojętność”. Jak to wygląda w praktyce? Samotność nigdy nie pojawia się na początku znajomości. Kiedy dominuje fascynacja, zauroczenie, kiedy chcemy spędzać ze sobą 24 godziny na dobę, nie ma miejsca na poczucie osamotnienia. Chcemy wiedzieć jak najwięcej o drugiej osobie, wspierać ją, poznawać, pragniemy nieustannie rozmawiać o tym, co nas boli i cieszy. Samotności w związku nie należy jednak utożsamiać z wypaleniem, które może się pojawić po kilku miesiącach. Nieraz zdarza się, że uczucie, które połączyło dwie osoby, to tak naprawdę zwykłe zakochanie, a nie miłość. Kiedy hormony szczęścia przestają zalewać mózg, uczucie to zamiera i dochodzi do rozstania. Najczęściej mówi się wówczas, że „przeszło mi” albo „ odkochałem się”. Taka osoba wkrótce wchodzi na portale randkowe i szuka kolejnego partnera. Samotność dotyczy natomiast w głównej mierze małżeństw i wieloletnich związków. Dlaczego?

Utrzymanie związku to tak naprawdę ciężka praca. Pojawiające się na wspólnej drodze problemy mogą albo cementować związek, albo wręcz przeciwnie – niszczyć go od środka. Może się zdarzyć, że problemy te przytłaczają partnerów. Zamiast rozmawiać i starać się je rozwiązać, stopniowo oddalają się od siebie, nierzadko zrzucając winę na drugą stronę. Narasta obojętność. Dwie osoby nie tworzą już jedności, zaczynają tak naprawdę żyć osobno, jednak przeważnie nie decydują się na rozwód czy rozstanie. I tak latami żyją obok siebie, nie podejmując żadnych działań, aby to zmienić. Przyczyną samotności w związku może być także zbytnie poświęcanie się jednej ze stron. Podczas gdy partner spełnia swoje marzenia, ma hobby, na które przeznacza znaczną ilość czasu, druga osoba siedzi w domu i czuje się zaniedbywana. Bardziej aktywna strona czuje się znudzona towarzystwem osoby, która nie ma żadnych zainteresowań. Natomiast druga strona nieustannie wylewa swoje żale i coraz bardziej zniechęca do siebie partnera. Samotność w długoletnim związku może pojawić się również wówczas, gdy dzieci „wylatują z gniazda”, a ich rodzice nagle zostają sami ze sobą i… nie mają już o czym rozmawiać.

Jak walczyć z samotnością w związku? Przede wszystkim nie należy od razu rezygnować z siebie nawzajem i rzucać się w wir randek, licząc na to, że ktoś inny na nowo nas „obudzi”. Trzeba dać z siebie więcej, wysilić się odrobinę. Konieczna jest szczera rozmowa, opisanie swoich uczuć. Chęć zawalczenia o związek muszą jednak wyrazić obie strony. Jeśli partner poddaje się i stwierdza, że nie chce odnowić relacji, nie należy walczyć „na siłę”. Walka z samotnością w związku jest zbyt trudna, aby cały jej ciężar mogła wziąć na siebie jedna osoba.

Leave a Reply