Blog

Ćwiczenia na stepie – świetny pomysł na aktywność w domu

by in Trening 11 marca, 2023

Step to jedno z najprostszych urządzeń do ćwiczeń. Doświadczenie podpowiada jednak, że nie można go nie doceniać. W rzeczywistości tak prosty sprzęt daje naprawdę duże możliwości i pozwala osiągnąć w krótkim czasie bardzo pozytywne efekty. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego największe zalety?

Co to jest step i jak jest skonstruowany?

Na rynku dostępne są różne modele stepów do ćwiczeń, które mogą się znacząco różnić pomiędzy sobą pod względem konstrukcji, jednak zasadnicza budowa jest w każdym przypadku taka sama. Step to po prostu niski podest, który w górnej części ma stopień, na którym można stawać, skakać i na którym można wykonywać różne, czasem dość energiczne i związane z dużym obciążeniem ćwiczenia. Wielkość stepu pozwala na swobodne i stabilne stawanie na nim obiema nogami. Stepy mogą być skonstruowane z niemal dowolnego materiału, który oczywiście zapewnia wystarczającą wytrzymałość.

Jak wybrać najlepszy step dla siebie?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie ćwiczenia będziemy wykonywać na stepie i dobrać odpowiednią jego wysokość. Powinna być ona również dobrana odpowiednio do naszego stopnia zaawansowania i kondycji fizycznej. Zasadniczo im wyższy step, tym bardziej wymagające i męczące będą ćwiczenia na nim. Wysokość dostępnych na rynku stepów zaczyna się od 10 cm. Maksymalna wysokość może być znacznie większa, choć najbardziej popularne stepy do aerobiku rzadko są wyższe, niż 30 cm. Początkujący powinni wybrać raczej step niski. Dobrym pomysłem jest kupienie urządzenia z regulowaną wysokością. Dzięki temu będziemy mogli ją zwiększać wraz z postępami w ćwiczeniach.

Bezpieczeństwo i jakość wykonania

Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo. Dobrej jakości step powinien mieć w górnej części antypoślizgowy materiał, dzięki czemu każde, nawet najbardziej energiczne ćwiczenie będzie można wykonywać bez ryzyka upadku. Warto zwrócić uwagę również na to, czy podobny materiał użyty został również w dolnej części. Tak skonstruowany step na pewno nie będzie przesuwał się na podłodze podczas ćwiczeń. Duże znaczenie ma też materiał, z którego wykonano interesujący nas step. Częste wykonywanie energicznych ćwiczeń to duże obciążenie, więc najlepiej jest postawić na coś solidnego i cieszącego się dobrymi opiniami użytkowników. Dzięki temu sprzęt pozostanie z nami na bardzo długo.

Proste ćwiczenia na stepie – dobry sposób, żeby zacząć

Zdecydowanie najprostsze ćwiczenia na stepie to przeskoki. Wykonuje się je przez dłuższy czas w równym tempie, zmieniając rytmicznie położenie nóg. Nazwy tej nie należy rozumieć dosłownie. Równie dobre efekty uzyskuje się, płynnie przechodząc na step i na podłogę. Ilość kombinacji jest przy tym praktycznie nieskończona i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Przeskoki to typowe ćwiczenie cardio, które pozwala szybko poprawić kondycję i zrzucić nadliczbowe kilogramy.

Ćwiczenia dla bardziej zaawansowanych

Ciekawym ćwiczeniem są dipy. Jest to rodzaj pompek, które wykonuje się tyłem. Ćwiczący siedzi na ziemi pomiędzy dwoma stepami, o które opiera dłonie. Ćwiczenie polega na kilkukrotnym podniesieniu się na rękach tak jak w klasycznych pompkach. Jego trudność regulować można, zmieniając rozstaw stepów i ich wysokość. Innym popularnym ćwiczeniem, które wykonuje się na stepie, są przysiady sumo. Są to po prostu mocno pogłębione przysiady, które możliwe są dzięki temu, że stopy opierają się na dwóch stepach, pomiędzy którymi pozostawiona jest wolna przestrzeń.

Dlaczego warto ćwiczyć na stepie?

Najważniejszą zaletą stepu jest jego uniwersalność. Urządzenie jest bardzo proste, dzięki czemu można wykonywać na nim ogromną ilość mocno zróżnicowanych ćwiczeń rozwijających różne partie ciała. Sporym plusem jest też niewygórowana cena. Dobrej jakości step można mieć już za naprawdę niewielkie pieniądze, co sprawia, że ćwiczenia są dostępne dla każdego. Zaletą, o której również warto wspomnieć, jest bardzo duża popularność tego sprzętu i ćwiczeń na nim. Dzięki temu w sieci znaleźć można ogromną ilość materiałów treningowych, które z całą pewnością przydadzą się osobom początkującym i szukającym dodatkowej motywacji do ćwiczeń.

Leave a Reply