Blog

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

by in Trening 9 marca, 2023

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Początek roku to dla wielu osób początek realizacji założeń, które wcześniej sobie przyjęli. Najczęstszym z nich jest zmiana swojej sylwetki, która wcale nie musi przebiegać na siłowni. Swoje wymarzone ciało można zbudować również w domu przy odpowiedniej wiedzy.

Czego potrzeba do treningu w domu?

Wiele osób nie decyduje się na treningi w domu, ze względu na brak sprzętu do ćwiczeń. Okazuje się, że nawet minimalne wyposażenie może posłużyć nam do wykonania świetnego treningu. Co zatem warto mieć w swojej domowej siłowni?

  • HANTLE

Prawdopodobnie najlepszą rzeczą, jaką możemy zakupić jako początkujący. Ilość ćwiczeń, które możemy wykonać za ich pomocą, jest ogromna. Przy odpowiednim doborze ćwiczeń, możemy bardzo dobrze zaangażować każdą partię mięśniową.

  • GUMY OPOROWE

Gumy oporowe to nieodłączny element każdej domowej siłowni. Dzięki nim przysiady glute bridge czy nawet pompki będą znacznie trudniejsze, co przełoży się na lepsze efekty. Większość ćwiczeń, które na siłowni wykonujemy za pomocą sztang czy maszyn, możemy bez problemu zrobić, wykorzystując gumy oporowe.

  • DRĄŻEK

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że drążek do podciągania nie służy tylko do tego pojedynczego ćwiczenia. Za jego pomocą możemy trenować przedramiona, brzuch, barki, biceps czy triceps. Jednak aby zaangażować niektóre z tych partii, niezbędne będą wcześniej wymienione gumy oporowe.

Te 3 rzeczy zdecydowanie polepszą jakość treningu w domu i są niezbędne w każdej domowej siłowni. Nie wykosztujemy się zbytnio, a nasze ciało z pewnością nam podziękuje.

Jeżeli mimo to nie chcesz wydawać pieniędzy na sprzęt, dalej istnieje możliwość trenowania w domu.

Ćwiczenia z ciężarem własnego ciała są najlepszy wyborem dla tych, którzy chcą trenować za darmo. Wiele wariantów pompek czy przysiadów zdecydowanie pomogą nam poprawić swoją sylwetkę.

Jak ćwiczyć w domu?

Dużym błędem początkujących jest wykonywanie ćwiczeń z niepoprawną techniką. Źle wykonane ćwiczenie nie tylko znacznie zwiększa ryzyko kontuzji, lecz w dużym stopniu ogranicza nasze możliwości. Nasz trening nie będzie tak efektywny, jakbyśmy sobie tego życzyli, dodatkowo narażamy się na niepotrzebne urazy. Z tego powodu, przed wykonaniem jakiegokolwiek ćwiczenia, warto dowiedzieć się jak robić je poprawnie.

Częstotliwość treningów również jest sporą zagadką dla początkujących. Zbyt częste treningi prowadzą do przetrenowania, które naraża nas na kontuzje, dodatkowo uniemożliwia poprawną regeneracją, która jest niezbędna do efektywnego treningu. Z drugiej strony zbyt mało jednostek treningowych w tygodniu sprawia, że nasze efekty będą niezadowalające. Warto więc odpowiednio dostosować ilość godzin treningowych w tygodniu, aby zrobić to dobrze, warto skontaktować się z trenerem. Dobrym pomysłem jest napisanie do znanych trenerów przez Instagrama, a z dużym prawdopodobieństwem za darmo odpowiedzą na nasze zapytania.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?

Gdy chcemy rozpocząć swoją przygodę z ulepszaniem własnej sylwetki, treningi w domu są świetną opcją. Dzięki temu dowiemy się, czy nas to interesuje, oraz zaadaptujemy się przed możliwymi bardziej wymagającymi treningami na siłowni.

Myśl o rozpoczęciu treningów za stosunkowo niską cenę, dodatkowo robiąc to w domu, brzmi świetnie. Ćwiczenie w domu pomimo tego, że jest efektywne, nigdy nie da nam takich efektów jak trening na siłowni.

Z tego powodu trzeba być szczególnie cierpliwym i czekać na efekty. Te na pewno przyjdą, gdy poświęcimy treningom odpowiednio dużo czasu. Dodatkowo koniecznie trzeba zainteresować się tematem poprawnego żywienia i poprawnej techniki ćwiczeń.

 

Leave a Reply