Blog

Hipertrofia, co to jest i jak działa na organizm?

by in Trening 20 maja, 2023

Hipertrofia mięśniowa to stan bardzo pożądany przez osoby wyczynowo uprawiające sport, głównie kulturystów. Polega ona na stopniowym przyroście masy mięśniowej pozwalającym na budowanie pożądanej rzeźby. Aby uzyskać wymarzony efekt, należy rozpocząć specjalny rodzaj treningu.

Co to jest hipertrofia?

Hipertrofia mięśniowa to zjawisko powiększanie komórek mięśniowych. Nazwa pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza przerost. Pokazuje nam to, że mamy do czynienia z pewną zmianą o charakterze fizjologicznym. W środowisku lekarskim hipertrofię często łączy się z nadmiernym rozwojem narządów. Wśród sportowców hipertrofia odpowiada za przyspieszenie procesów związanych z rozbudową masy mięśniowej. Uzyskany efekt jest bardzo pożądany przez osoby zajmujące się kulturystyką oraz ćwiczące na siłowni. Hipertrofia mięśniowa powstaje w wyniku przemyślanego treningu siłowego. Na poziomie chemicznym dochodzi do syntezy białek w mięśniach i szybszego ich rozpadu. Przy wsparciu odpowiedniej diety i odpoczynku ten rodzaj aktywności fizycznej przynosi najbardziej spektakularne efekty. Mamy dwa rodzaje hipertrofii mięśniowej:

Hipertrofia miofibralna–  powstaje w wyniku rozrostu mikrofibryli i powoduje przyrost masy oraz siły.

Hipertrofia sarkoplazmatyczna–  powstaje w wyniku zwiększenia zawartości glikogenu, kolagenu oraz składników mineralnych płynie wewnątrz mięśniowym.

Dla osób zajmujących się profesjonalnie treningiem siłowym większe znaczenie ma hipertrofia miofibralna. Dzięki niej uzyskujemy lepsze efekty wizualne, a sylwetka jest bardziej proporcjonalna.

W jaki sposób wywołać hipertrofię mięśniową?

Bodźcem do stymulowania prawidłowego rozrostu tkanki mięśniowej jest rozpisanie odpowiedniego treningu siłowego. Impuls wzmacniający i prowadzący do rozrostu mięśni powinien opierać się na regularnym treningu pod ciężarem 70-75%, naszego ciężaru maksymalnego. Wszystkie ćwiczenia powinny być powtarzane maksymalnie w trzech seriach tak, aby całościowo trening nie przekraczał więcej niż 60 minut. Ze względu na bardzo intensywny charakter treningu hipertroficznego konieczne jest przestrzeganie przerw na regenerację. Optymalny czas odpoczynku między treningami to 48 godzin. Prawidłowa hipertrofia mięśniowa będzie polegała na powolnym, ale systematycznym wzroście objętości tkanki mięśniowej przy jednoczesnym podnoszeniu jej wytrzymałości. Aby móc cieszyć się z jak najlepszych efektów, warto do treningu siłowego dołączyć również trening typu cardio.  Podniesie on ogólną sprawność i dotleni mięśnie.

Czy ten rodzaj treningu jest bezpieczny?

Przeszkodą do uprawiania treningu hipertroficznego są głównie przeciwwskazania dotyczące możliwości uprawiania treningu siłowego. Więc jeżeli cierpisz na różnego rodzaju urazy bądź schorzenia uniemożliwiające prawidłowe podnoszenie ciężaru i wykonywanie ćwiczeń, ten trening nie jest dla ciebie. Hipertrofia mięśniowa jest celem wielu osób  ćwiczących  siłowo, jednak bardzo ważne jest dbałość o prawidłową technikę i dobór odpowiednich ćwiczeń. Przetrenowanie może doprowadzić do odwrotnego skutku i zahamować efekt hipotrofii. Dodatkowo takie działanie może bardzo obciążyć organizm. Rozpoczynając przygodę z tym rodzajem treningu, warto mieć na uwadze, że poszczególne mięśnie mają inne tempo wzrostu. Najszybsze efekty, które z pewnością są też najbardziej motywujące, można uzyskać w przypadku mięśni klatki piersiowej lub tricepsów.

Warto wzmacniać trening hipertroficzny odpowiednią dietą. Przede wszystkim należy pamiętać o dodatnim bilansie kalorycznym z odpowiednią liczbą białek niezbędnych do rozwoju włókien mięśniowych. Nie można zapomnieć również o węglowodanach, które stanowią paliwo energetyczne dla organizmu. Wdrożenie odpowiedniej ich wartości wraz z tłuszczami będzie pozwalać na uzyskanie najlepszych efektów.

Leave a Reply