W jaki sposób ułożyć efektywny plan treningowy?
Plan treningowy to podstawa, jeśli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu czasu na siłowni. Realizowanie ćwiczeń bez przygotowanego planu przypomina nieco prowadzenie firmy bez odpowiedniego biznesplanu. Czym kończą się takie inwestycje? Absolutną katastrofą. Jeśli nie chcemy, by nasze wysiłki na siłowni poszły na marne, warto postawić na plan. Jak przygotować plan treningowy? Sprawdźmy to.
Podstawy planu treningowego
Na samym początku, jeszcze przed sporządzeniem planu warto zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć naszą aktywnością fizyczną. Chcemy zrzucić zbędne kilogramy? Poprawić wydolność? A może zbudować efektowną sylwetkę? To punkt wyjścia, który pozwoli nam ustalić nadrzędny cel treningów. Do tego celu warto wracać nie tylko na etapie przygotowywania poszczególnych etapów planu, ale też podczas samych treningów, gdy zabraknie nam motywacji i determinacji do dalszych zmagań.
A co powinno pojawić się w planie na samym początku? Przede wszystkim ilość tygodniowych treningów wraz z dodatkową informacją, ile taki trening powinien trwać. Pamiętajmy, że zbyt ambitnie postawiony plan treningowy szybko spali na panewce i zniechęci nas, zamiast motywować. Gdy ustaliliśmy liczbę tygodniowych treningów, warto uwzględnić pewne konkretne rodzaje treningów. Przynajmniej jeden trening powinien ograniczać się do kilkudziesięciu (20, maksymalnie 40) minut. To trening intensywny, przy którym powinniśmy wylać siódme poty. Kolejny trening w naszym planie to trening nieco dłuższy, który cechuje się średnią intensywnością. Świetnym pomysłem będzie bieg, rowerek treningowy czy wszelkiego rodzaju zajęcia fitness. Nie zapominajmy także o treningach siłowych, które możemy wykonywać w domu z użyciem odpowiedniego sprzętu, ale również na każdej siłowni.
Szczegóły planu treningowego
Gdy pewne ramy zostaną ustalone, czas na zaplanowanie konkretnych działań, które będą wykonywane w ramach poszczególnych treningów. Jeśli nie jesteśmy zawodowcami, nie ma wielkiej potrzeby ku temu, by treningi dzielić na konkretne partie mięśniowe. To popularny sposób ustalania planu treningowego na siłowni, jednak treningi całego ciała, znane pod nazwą Full Body Workout (FBW) stanowią idealne rozwiązanie, które zapewnia łączenie różnych typów treningów podczas jednej jednostki treningowej.
Nie możemy zapominać o odpowiedniej regeneracji pomiędzy dniami treningowymi. Regeneracja wcale jednak nie oznacza leżenia na kanapie i oglądania serialu. To czas, w którym musimy zająć się zakwasami. Spacer, wizyta na basenie czy krótki bieg to idealny sposób na wartościowe wykorzystanie czasu wypoczynkowego.
Plan nie działa? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów
Jak ułożyć plan treningowy, który z jednej strony będzie nas cały czas motywować, a z drugiej w efektywny sposób realizować nasze założenia? To spore wyzwanie, które wymaga pewnej wprawy. Jeśli to nasza pierwsza próba ustalenia planu treningowego, warto posilić się doświadczeniem profesjonalistów. Dzisiaj wiele firm i siłowni oferuje usługę stworzenia indywidualnego planu treningowego, który będzie precyzyjnie dostosowany do naszych potrzeb. To świetne rozwiązanie, które pozwoli nam od samego początku ćwiczyć dokładnie tak, jak tego chcemy – z uwzględnieniem naszych potrzeb, stylu życia i wolnego czasu.
Świetnym pomysłem jest skorzystanie z usługi, która łączy w sobie ułożenie planu treningowego oraz diety. Od dawna już wiemy, że 70% naszego zdrowego stylu życia to odżywianie i w żadnym wypadku nie możemy tego lekceważyć. Indywidualnie zaplanowana dieta zwiększy nasze szanse na realizację wymarzonych celów treningowych.