Blog

Peeling skóry głowy podstawą zdrowych i pięknych włosów

4 kwietnia, 2023

Sekretem zdrowych włosów jest dokładnie oczyszczona skóra głowy. Kosmetyki peelingujące do twarzy i ciała są powszechnie stosowane od lat, lecz dopiero od niedawna więcej uwagi zaczęto poświęcać również kosmetyce skalpu. On także wymaga tego typu zabiegów pielęgnacyjnych – istnieje szereg powodów, dla których warto stosować peeling do skóry głowy.

Czym jest peeling do skóry głowy i w jakim celu się go stosuje?

Wśród konsumentów rośnie świadomość dotycząca kompleksowej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Już nie tylko szampony i odżywki lądują w koszykach kupujących, ale coraz częściej klienci sięgają po maski, oleje, wcierki czy peelingi. Chcąc bowiem utrzymać włosy w dobrej kondycji, należy zatroszczyć się także o skalp. Peeling do skóry głowy jest kosmetykiem złuszczającym, pozwalającym pozbyć się między innymi martwego naskórka. Usuwa także zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, sprawiając, że skóra głowy staje się dogłębnie oczyszczona.

Z drobinkami ścierającymi lub bez

W asortymencie peelingów do skóry głowy najczęściej spotkać można dwa rodzaje: mechaniczne oraz enzymatyczne. Pierwsze z nich zawierają drobinki ścierające. Często funkcję owych drobinek pełnią pestki moreli, a właściwie ich fragmenty, które wcierane w skalp uwalniają go od zrogowaciałego naskórka. Z kolei peelingi enzymatyczne nie wymagają intensywnego pocierania, a zanieczyszczenia i martwy naskórek pokrywające skalp ulegają rozpuszczeniu.

Korzyści wynikające ze stosowania peelingu do skalpu

Niekwestionowaną zaletą stosowania tego kosmetyku jest efekt w postaci starannie oczyszczonej skóry głowy. Gwarantuje to uczucie świeżości, ale paleta korzyści jest znacznie bardziej obszerna niż tylko wspomniane oczyszczenie i odświeżenie:

– uwolnienie skalpu od martwego naskórka oraz od pozostałości po wcześniejszych zabiegach pielęgnacyjnych i stylizacyjnych

– odblokowanie mieszków włosowych, dzięki czemu włosy zostaną odbite od nasady

– zwiększenie przyswajania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach

– redukcja świądu skóry głowy

– redukcja łupieżu

– poprawa krążenia w rejonie skóry głowy

– przygotowanie włosów do dalszych zabiegów

Jak często wykonywać peeling skóry głowy?

Wykonywanie peelingu skóry głowy jest bardzo ważne w kontekście dbałości o stan skalpu i włosów, lecz nie należy przesadzać z częstotliwością zabiegu. Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu, ale ogółem przyjmuje się, że peeling skóry głowy powinien być wykonywany raz w tygodniu. Nie częściej. Jeśli skóra nie przetłuszcza się lub nie występuje łupież, po kosmetyk można sięgnąć wtedy, gdy skalpowi przyda się dodatkowe oczyszczenie.

Prosty zabieg do wykonania w domowym zaciszu

Podobnie jak peeling innych części ciała, tak i peeling skóry głowy można wykonać samodzielnie. Pierwszym krokiem powinno być zwilżenie głowy i włosów, a następnie aplikacja kosmetyku. Opakowanie przeważnie wyposażone jest w wąsko zakończoną końcówkę, ułatwiającą manewrowanie między pasmami włosów i dotarcie prosto do skalpu, gdyż środek należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy.

Kosmetyk powinno się rozprowadzać poprzez delikatne, koliste ruchy dłoni przez parę minut, a taki masaż sprzyja poprawie krążenia. Następnie należy kosmetyk spłukać. Oczyszczona skóra głowy będzie gotowa do dalszych działań.

Warto mieć na uwadze, że w trakcie peelingu można zaobserwować nieco większą niż zazwyczaj ilość wypadniętych włosów. Dzieje się tak, ponieważ zabieg pozwala pozbyć się tych włosów, które utknęły między kosmykami a także takich, które były już na tyle słabe, że niebawem i tak by wypadły. Zjawisko to nie powinno niepokoić.

Zostaw komentarz