Blog

Siemię lniane – wielka moc w małym ziarenku

by in Zdrowa żywność 8 kwietnia, 2023

Siemię lniane jest prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. Te małe, niepozorne ziarenka są doskonałym źródłem kwasów Omega-3, które są niezbędne do zachowania zdrowia i równowagi psychofizycznej. Sprawdź, co możesz przygotować z siemienia lnianego i jakie są jego właściwości. 

Co to jest siemię lniane?

Len to roślina, której nasiona są niezwykle cennym źródłem kwasów Omega-3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Zawarte w siemieniu lnianym kwasy AHA i DHA mają ogromny wpływ na wzmacnianie funkcji poznawczych i są absolutnie niezbędne dla osób, które intensywnie się uczą. Oprócz tego, siemię lniane jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy E, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak wapń, potas, magnez, fosfor i cynk. 

Siemię lniane – właściwości

Lista prozdrowotnych właściwości siemienia lnianego jest naprawdę długa. Siemię lniane:

  • reguluje pracę układu pokarmowego,
  • pomaga w zaparciach,
  • wspomaga leczenie choroby refluksowej,
  • leczy wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • reguluje gospodarkę hormonalną,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • hamuje osteoporozę,
  • pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2,
  • łagodzi kaszel i ból gardła,
  • wspomaga proces odchudzania.

Siemię lniane ma właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Oprócz tego uważa się, że siemię lniane jest niezwykle skutecznym składnikiem w profilaktyce antynowotworowej. Niektóre badania wskazują na istnienie ścisłej korelacji pomiędzy regularnym stosowaniem siemienia lnianego a remisją niektórych chorób nowotworowych.

Jak spożywać siemię lniane?

Siemię lniane jest uniwersalnym produktem, który można używać na wiele różnych sposobów. Nasiona siemienia stanowią doskonałe uzupełnienie wszelkiego rodzaju pieczywa. Świetnie sprawdzają się także w sałatkach, zarówno w całości, jak i w sproszkowanej formie. Osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka lub innymi dolegliwościami związanymi z zaburzeniem pracy układu pokarmowego, powinny regularnie sięgać po wywar z siemienia lnianego. Jego przygotowanie jest dziecinnie proste – dwie łyżeczki zmielonych ziaren siemienia należy zalać gorącą wodą i odczekać aż wywar nabierze formy rzadkiego kisielu. Siemię lniane spożywane w takiej postaci pozwala ochronić błonę śluzową układu pokarmowego. Sproszkowane siemię lniane można także dodawać do koktajli owocowo-warzywnych lub posypywać nim kanapki. 

Siemię lniane jako kosmetyk

Siemię lniane sprawdza się doskonale jako składnik domowych kosmetyków. Po nasiona siemienia bardzo chętnie sięgają miłośniczki naturalnej pielęgnacji włosów – przygotowana na bazie siemienia lnianego odżywka sprawia, że włosy stają się miękkie i błyszczące. Wywar z siemienia lnianego stosowany na włosy zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Oprócz tego, maseczka z siemienia lnianego z dodatkiem kurzego jajka to prawdziwa bomba witaminowa dla skóry głowy i włosów – naturalna pielęgnacja zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i sprawia, że rosną silne i zdrowe. 

Siemię lniane – przeciwwskazania

Czy tak rewelacyjny produkt jakim jest siemię lniane może wywoływać jakiekolwiek skutki uboczne? Okazuje się, że może, ale tylko wtedy, gdy zostanie nieprawidłowo wdrożony do codziennego jadłospisu. Warto pamiętać o tym, że nasiona siemienia są bardzo zasobne w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu trawiennego. Jednak zbyt duża ilość błonnika w diecie może wywołać wzdęcia, gazy i bóle brzucha. Pamiętaj więc o tym, że siemię lniane należy wprowadzać do diety stopniowo przy bacznej obserwacji swojego organizmu na działanie tych niezwykle wartościowych ziaren. 

Leave a Reply