Na co pomaga i czym właściwie jest krioterapia?
Krioterapia uznawana jest za jedną z najstarszych metod fizjoterapeutycznych. Już w epoce średniowiecza od V do XV wieku wykorzystywano wpływ zimna na leczenie i łagodzenie bólu.
Krioterapia – co to jest i na czym polega?
Nazwa pochodzi od słów starogreckich, a dokładniej krýos, co oznacza „zimny” oraz therapeía, tłumaczona jako „leczenie”.
Krioterapia jest zabiegiem polegającym na wykorzystaniu zimna do zahamowania różnego rodzaju bólu, napięcia mięśniowego, ale również procesów zapalnych oraz obrzęków. Zazwyczaj temperatura w której wykonuje się zabieg mieści się w przedziale od –180 do –110 stopni Celsjusza. Z uwagi na bardzo niskie temperatury jest to bardzo szybka terapia trwająca zaledwie kilka minut.
Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje terapii:
- Miejscowa – polegająca na wykonywaniu czynności na konkretnej części ciała objętej bólem.
- Ogólnoustrojowa – polegająca na wykonywaniu czynności na całym ciele.
Opisywany zabieg składa się z dwóch różnych faz. Pierwsza z nich ma a celu skurcz mięśni i naczyń krwionośnych, który w konsekwencji powoduje zwolnienie przepływu krwi, a także spowolnienie przemiany materii. Druga, a zarazem ostatnia faza polega na zwiększeniu wzrostu przepływu krwi z uwagi na poszerzenie się naczyń krwionośnych. Niniejsza faza nazywana jest fazą obronną.
Na co pomaga?
Krioterapia wywiera ogólnie korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Jak zostało to już wskazane – w głównej mierze zmniejsza istniejące już stany zapalne, a co się z tym wiąże łagodzi ból. Ponadto, sprzyja regeneracji mięśni i tkanek.
Zabieg ten zalecany jest również osobom borykającym się z nadwagą, mającym problemy z utratą masy ciała, których stawy wymagają wspomagania w ich funkcjonowaniu. Dodatkowo terapia zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego.
Osoby podatne na stres, mające problemy z wahaniami nastroju, różnymi lękami również odczują pozytywne aspekty terapii.
Innymi chorobami na które krioterapia ma pozytywny wpływ są:
– osteoporoza
– zespół Sudecka
– stwardnienie rozsiane (SM)
Według badań, po skorzystaniu z krioterapii ewidentną poprawę zauważono również u osób posiadających problemy skórne. Zawdzięcza się to głównie stymulacji mikrokrążenia, które w konsekwencji sprawia, iż skóra jest znacznie bardziej nawodniona i nawilżona, co przekłada się na jej wygląd zewnętrzny. Badania wykazują, iż zabieg pomógł w niwelowaniu blizn oraz w walce z chorobami skórnymi takimi jak łuszczyca czy trądzik.
Usuwanie zmian skórnych to następne z wielu zastosowań krioterapii. Zamrożenie tkanki staje się przyczyną uszkodzenia oraz martwicę, dzięki czemu powstaje możliwość usunięcia brodawek, naczyniaków i włókniaków. Najpopularniejszym z zabiegów w tej dziedzinie prawdopodobnie jest wymrażanie kurzajek.
Jednym z najważniejszych zastosowań krioterapii najprościej mówiąc jest walka ze zmianami nowotworowymi, która polega na zamrażanie tkanek guzów w celu doprowadzeni do ich martwicy.
- czasami wspomaganie procesu redukcji masy ciała (kriolipoliza).
Obserwuje się także wykorzystywanie terapii zimnem w postaci krioterapii dermatologicznej. Jednym z najpopularniejszych zabiegów w tej dziedzinie medycyny jest procedura wymrażania kurzajek, uznawana za niezwykle skuteczną metodę pozbywania się tych zmian.
Przeciwwskazania
Krioterapia niesie ze sobą wiele korzyści jednakże istnieje szereg przeciwskazań względnych i bezwzględnych kiedy nie można jej wykonać.
Przeciwskazania względne:
– problemy z tarczycą
– podeszły wiek
– problemy ze wzmożoną potliwością
Przeciwskazania bezwzględne:
– anemia
– ostre choroby układu oddechowego
– spożycie alkoholu
– rozległe zmiany bliznowate